ABD'de işsizlik başvuruları arttı

ABD'de işsizlik başvuruları arttı

ABD’de işsizlik sigortasına başvuran kişi sayısı bir önceki hafta meydana gelen azalmanın ardından tekrar artış kaydetti

A+A-

ABD’de 8 Şubat tarihiyle biten haftada işsizlik sigortası başvuruları bir önceki haftaya kıyasla 8 bin kişi artarak 339 bine çıktı.

ABD’de Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre ilk defa işsizlik sigortasına başvuran kişi sayısı bir önceki hafta meydana gelen azalmanın ardından tekrar artış kaydetti. Geride bıraktığımız hafta işsizlik sigortasına başvuranların sayısı ekonomistlerin 330 bin beklentisinin üzerine çıkarak 339 bin kişi olarak gerçekleşti. Önceki haftanın verileri de revize edilmeyerek 331 bin kişide kaldı.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre son 4 haftalık ortalama da 3 bin 500 kişi artarak 336 bin 750 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de işgücü piyasasında son aylarda kaydedilen olumlu gelişmeler sonucu kasım ayında işsizlik oranı yüzde 7’ye inmişti. İşsizlik oranının aralık ayında yüzde 6,7’ye ocak ayında da yüzde 6,6'ya düşmesine karşın ülke genelindeki elverişsiz hava koşullarının da etkisiyle son haftalarda işgücü piyasası dalgalı bir seyir izliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.