ABD'de istihdam beklentinin altında

ABD'de istihdam beklentinin altında

ABD'de istihdam rakamı beklentilerin altında kaldı; ancak işsizlik oranı yüzde 7.2 ile öngörülenden daha iyi çıktı.

A+A-

ABD'de gecikmeli açıklanan eylül ayı tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok altında kalırken işsizlik oranı yüzde 7,2 ile beklentilerden daha iyi çıktı. Eylül ayı istihdam rakamı 148.000 olarak açıklandı; beklenti 180.000 seviyesindeydi.
ABD'de işsizlik, yüzde 7,2 ile son 4 yılın en düşük seviyesinde çıktı. Piyasada eylül ayı için beklenti yüzde 7,3'tü.

Fed'in daha önceki açıklamalarında işsizliğin yüzde 6,5 seviyesine inmesinin aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarını durdurmak için yeterli olacağı ifadesi yer almıştı. Öte yandan istihdam rakamının beklenenden düşük çıkması, hükümetin iki hafta kapalı kalmasının etkisi olarak yorumlanıyor.

Dünyanın en büyük ekonomisinde eylül ayı verilerine göre istihdam, özel sektörde126 bin, hizmet sektöründe 122 bin kişi arttı. Kamu istihdamındaki artış ise 22 bin oldu.

İstihdam verisinin ardından dolar, euro karşısında 2011 Kasım ortasından bu yana görülen en düşük seviyesine geriledi, ABD'nin 10 yıllık tahvilinin faizi yüzde 2.54'e düştü.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.