ABD'de New York borsasına rakip geliyor

ABD'de New York borsasına rakip geliyor

Morgan Stanley, Fidelity Investments ve Citadel Securities'in de aralarında bulunduğu ABD bankaları yeni borsa kurmak için başvuru yapmaya hazırlanıyor

A+A-

Aralarında Morgan Stanley, Fidelity Investments ve Citadel Securities'in de bulunduğu bir grup banka dün yaptıkları ortak açıklamada Intercontinental Exchange şirketinin New York Borsası’na ve Nasdaq’a rakip olacak yeni bir düşük maliyetli borsa kurma konusunda anlaşmaya vardıklarını belirttiler.

Şirketler “Members Exchange” (MEMX) adında yeni bir girişim oluşturacaklar. Bu girişim; Bank of America Merrill Lynch, Charles Schwab, E*TRADE Financial Corp, TD Ameritrade, UBS ve Virtu Financial gibi dokuz kurum tarafından finanse ve kontrol edilecek. 

Açıklamaya göre MEMX 2019’un ilk aylarında ulusal menkul kıymetler borsası olarak çalışabilme onayı için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuruda bulunacak.

Temel sipariş tipleri ve en son teknoloji ile basit bir işlem modeli sunmayı planlayan MEMX, kurucularının perakende ve kurumsal yatırımcıların toplu müşteri tabanının çıkarlarını da temsil edecek.

İLK GİRİŞİM DEĞİL

Bu, endüstri devlerinin kurulan borsalara ilk kez yaptıkları bir girişim değil. On yıl önce, Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank, JPMorgan, Lehman Brothers, Morgan Stanley ve Merrill Lynch gibi bir grup,  BATS adında düşük maliyetli bir borsayı destekledi. Aynı zamanda, diğer sanayi ağırlıkları da benzer bir şekilde işlem maliyetlerini düşürmek amacıyla Direct Edge adında bir girişim başlattı. İki borsa hızla pazar payı kazandı, sonradan birleştirildi ve şimdi Cboe Global Markets'a ait.

Bankalar, benzer bir hareketi, Turkuvaz'ı sınır ötesi hisselerle işlem yapıp, borsadaki borsaları veri ücretlerini düşürmeye ikna etmek için bir araç olarak kullanmaya çalıştı. Turkuaz amacını kısmen başardı, ancak Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından satın alındı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.