ABD'den Mısır'a yardıma şartlı onay

ABD'den Mısır'a yardıma şartlı onay

ABD Kongresi'nde bu hafta onaylanması beklenen harcama tasarısı, ABD'nin Mısır'a yönelik askıya aldığı 1,5 milyar dolarlık yardımları yeniden yürürlüğe koyuyor ancak bunun için, Mısır hükümetinin demokrasi yolunda adım atması şartını getiriyor

A+A-

ABD Kongresi'nde bu hafta görüşülüp kabul edilmesi beklenen harcama tasarısı, ABD'nin geçen ekim ayında büyük bölümünü askıya aldığı, Mısır'a 1,5 milyar dolar civarındaki yardımlarını yeniden yürürlüğe koyuyor ancak bunun için Mısır hükümetinin demokratik reformlar yolunda adım atması şartını getiriyor.

ABD, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbe sonucu devrilmesi ve protestoculara uygulanan şiddet sonrası Mısır'a yüz milyonlarca dolarlık yardımı askıya almıştı.

Kongre'deki yeni harcama tasarısı ise Mısır'a yönelik 1,3 milyar dolarlık askeri yardım ve 250 milyon dolarlık ekonomik yardımı da içeriyor. Ancak tasarı, bu yardımların Mısır hükümetine tahsis edilmesi için ülkede demokrasiyi yeniden tesis etme yolunda adımlar atılması şartını koyuyor. Tasarı ayrıca, Mısır hükümetine yönelik tüm yardımları, bu ülkenin ABD ile güvenlik ilişkilerini sürdürmesi ve İsrail ile arasındaki barış anlaşmasına sadık kalmasına bağlıyor.

Tasarıda, yardımların ancak, ABD Dışişleri Bakanı'nın, Mısır'ın ulusal referandum düzenlediğini ve demokratik geçişi destekleyen adımlar attığını, demokratik seçimlerin düzenlendiğini ve yeni seçilen hükümetin demokratik şekilde idare etme yönünde adımlar attığını teyit etmesi halinde sağlanacağı belirtiliyor.

Senato Tahsisat Komitesi'nin Dışişleri Bakanlığı, dış faaliyetler ve ilgili programlardan sorumlu alt komitesinin başkanı Demokrat Senatör Patrick Leahy, yaptığı açıklamada, "Mısır'da ordunun baskıcı taktiklerine, demokrasi eylemcilerini tutuklamaya devam etmesi, serbest ve adil seçimler düzenlememesi halinde, teyitlerin mümkün olmayacağını ve ABD yardımlarının kesileceğini" söyledi. 

Kongre'deki iki parti liderlerinin üzerinde anlaşmaya vardığı 1,1 trilyon dolarlık harcama tasarısının, bu hafta hem Temsilciler Meclisi hem de Senato kanadında kabul edilmesi bekleniyor. Kongre'de, bütçe konusunda iki parti arasında son yıllarda nadir görülen bu uzlaşı, ülkede yakın zamanda yeni bir hükümet kapanma krizi yaşanması tehlikesini de şimdilik ortadan kaldırdı. Tasarı, federal hükümetin eylül ayına kadar fonlanmasını da öngörüyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.