ABD'nin anti-dampingine misilleme yapılacak

ABD'nin anti-dampingine misilleme yapılacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin son dönemde Türk ürünlerine karşı yürüttüğü anti-damping soruşturmalarından rahatsız olduklarını, ihracata konacak her engele misliyle karşılık verileceğinin resmi olarak ABD'li yetkililere iletildiğini söyledi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD'nin son dönemde Türk ürünlerine karşı yürüttüğü anti-damping soruşturmalarından rahatsız olduklarını, ihracata konacak her engele misliyle karşılık verileceğinin resmi olarak ABD'li yetkililere iletildiğini söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayında Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden ithalatın yerli üreticilere zarar verdiği gerekçesiyle, Türkiye dahil altı ülkeden yapılan çelik petrol boru ithalatına anti-damping vergisi getirilmesine karar vermişti.

Zeybekci açıklamayı Ekonomi Bakanlığı ile AB Bakanlığı arasında AB üyeliği ve Gümrük Birliği (GB) süreçlerinde ortak hareket edilmesine yönelik protokolün imza töreninde yaptı.

Zeybekci, AB Ticaret Bakanı Peny Pritzker ile gerçekleştirdiği görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, görüşmede ABD ile AB arasında devam eden ticaret anlaşması (TTIP) sürecinde Türkiye ve ABD'nin izlemesi gereken yolun ve son dönemde ABD'nin yürüttüğü anti-damping soruşturmalarının ele alınacağı belirtti ve şöyle konuştu:

"ABD, bugüne kadar bizimle stratejik ortak oldu, dost ülke oldu, müttefik oldu, ama ekonomik ortaklığa gelince hep başka ülkelerle ekonomik ortak oldu. Son dönemde rahatsız olduğumuz bazı şeyler var; anti-damping soruşturmalarında Türkiye'yi rahatsız eden şeyler var. Biz kendilerini bu konuda uyardık, anti-damping soruşturmalarıyla Türk ekonomisine, ihracatçısına, Türk ürünlerine eğer bir rakamlık engel koyarlarsa, biz ABD'ye üç rakamıyla engel koyacağız; bunu resmi olarak söyledik."

En son Ağustos ayında, çelik sektörüne yönelik anti-damping soruşturması kapsamında, Türk şirketleri için yeni marj oranları ve telafi edici vergi düzenlemeleri belirlenmişti.

Görüşmenin ardından da değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, iki ülke heyetlerinin ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi, ticaretin serbestleştirilmesi ve karşılıklı bariyerlerin giderilmesi alanlarında çalışılması konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Zeybekci, "ABD'nin yaklaşık 12 milyar dolarlık, Türkiye'nin 6 milyar dolarlık ticareti olduğunu göz önüne aldığımızda, ticareti artması gereken taraf biziz" dedi.

TÜRKİYE'NİN AB-ABD TTIP SÜRECİNDE BEKLENTİLERİ

Türkiye'nin, ABD ve AB arasında 2017 yılında yürürlüğe girmesi beklenen TTIP'in dışında kalması veya ABD ile eşzamanlı bir serbest ticaret anlaşması (STA) imzalamaması durumunda ekonomik olarak uğrayacağı zararı telafi etmek için öngördüğü yol haritası da sorulan Zeybekci, bu olasılığın etki değerlendirmesini yaptıklarını, ancak bunu bir alternatif olarak görmediklerini söyledi.

Zeybekci, "Böyle bir durumda, ABD'nin GB kapsamındaki ürünlerde Türkiye'ye sınırsız bir şekilde girme hakkı elde etmesine adeta bir ekonomik ve ticari istila bile diyebiliriz" dedi ve şöyle konuştu:

"Türkiye'nin bir süre sonra TTIP sürecine dahil edilmesi veya TTIP bitimine yakın eşzamanlı bir süreçle Türkiye ile ABD arasında STA anlaşması imzalanması, STA bitene kadar ABD'nin Türkiye'ye serbest girişini erteleme gibi alternatifler üzerinde çalışıyoruz."

Türkiye ile AB arasında 1996 yılında uygulamaya giren GB anlaşması uyarınca AB, üçüncü ülkelerle bir STA imzaladığında, söz konusu ülkeler de doğrudan GB'nin AB lehine olan koşullarına sahip olup AB ülkelerin yanı sıra Türkiye'ye serbest ticaret girişi hakkı elde ederken; Türkiye, AB'nin o ülkeden sağladığı ticaret haklarını elde edemiyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.