ABD’nin ÜFE'si kasımda binde 1 geriledi

ABD’nin ÜFE'si kasımda binde 1 geriledi

ABD’de Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) kasım ayında yüzde 0,1 azaldı.

A+A-

ABD Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre kasım ayında ÜFE, yüzde 0,1 azalarak düşüşünü 3. aya taşıdı. ÜFE eylül ve ekim aylarında sırasıyla yüzde 0,1 ve yüzde 0,2 oranında gerilemişti. Başta, benzin, fuel oil ve motorin olmak üzere enerji ürünleri fiyatlarında görülen yüzde 0,4’lük gerileme ÜFE’deki düşüşte etkili oldu. Gıda ve enerji ürünü fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek ÜFE ise yüzde 0,1 yükseldi.

Kasım sonuna kadar olan son 12 aylık dönemde ÜFE yüzde 0,7 artarken, çekirdek ÜFE’deki artış yüzde 1,3 olarak gerçekleşti. Ekonomide toparlanma belirtilerine karşın işsizlik oranlarının hala yüksek seviyelerde seyretmesini, enflasyon artışını frenleyen bir etken olarak değerlendiren uzmanlar, ÜFE oranlarında görülen düşük düzeyin Fed’in parasal genişlemeyi sonlandırmakta acele etmeyebileceği yolunda görüş bildiriyor. 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.