Ağustos’ta en yüksek kazanç altında

Ağustos’ta en yüksek kazanç altında

TÜİK, ağustos ayına ilişkin Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını açıkladı. Altın, yüzde 7 ile en yüksek getiriyi sağlarken BIST 100 Endeksi en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), ağustos ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"na göre en yüksek aylık getiri külçe altında gerçekleşti. Altının Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ile indirgenmiş reel getirisi yüzde 7,16, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile indirgenmiş reel getirisi yüzde 7,31 oldu. Ancak yıllık bazdaki değerlendirmede külçe altındaki değer kaybı, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,10, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,52’yi buldu.  

TÜİK verilerine göre ağustos ayında diğer yatırım araçlarındaki reel getiri oranları şöyle:

Euro’da ÜFE ile indirgenmiş reel getiri oranı yüzde 3,34, ABD Doları’nda yüzde 1,57, mevduat faizinde yüzde 0,37. BIST 100 Endeksi, yatırımcısına yüzde 3,79 oranında kaybettirdi.

Euro, üç aylık değerlendirmede; ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,43, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,07 oranlarıyla yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı. Yıllık değerlendirmede de Euro, yüzde 10,81 (ÜFE ile indirgenmiş) getiri oranıyla en fazla kazandıran yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmede ise Amerikan Doları, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,62, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,31 getiri oranıyla başı çekti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.