Almanların gözü Borsa İstanbul'da

Almanların gözü Borsa İstanbul'da

Alman yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarındaki etkinliği artıyor. Almanlar, Borsa İstanbul'da en kalabalık yabancı yatırımcı grubunu oluşturuyor.

A+A-

Türkiye ile Almanya arasında yoğun ekonomik ilişkiler bulunmasına rağmen Alman yatırımcıların Türkiye sermaye piyasasında bir ağırlığı bulunmuyordu. Fakat bu durum değişiyor. Deutsche Welle'nin haberine göre, Alman yatırımcıların Borsa İstanbul'a ilgisi yaz aylarından bu yana düzenli bir şekilde artıyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, Türk sermaye piyasalarında yatırım yapan Almanların sayısı temmuzda 968 iken, ekim ayında 1425 oldu. Aynı zaman diliminde Almanların Borsa İstanbul'da yaptığı yatırımların büyüklüğü de artış gösterdi. Almanların Türkiye'de portföylerinin büyüklüğü temmuzda 2 milyar 400 milyon lira oldu. Ekim ayında ise bu rakam yaklaşık olarak 2 milyar 700 milyon lira olarak gerçekleşti. Alman yatırımcılar, yatırımcı sayısı bazında uzun süre Türkiye sermaye piyasalarında hâkim olan ABD'li yatırımcıları da geride bıraktı. Eylülde ABD'den Borsa İstanbul'a yatırım yapanların sayısı 1299 iken, Almanya'dan gelen yatırımcıların sayısı 1379 oldu. Eylül ayından bu yana Alman yatırımcılar Türkiye sermaye piyasalarında en büyük yabancı yatırımcı grubunu oluşturuyor.
Eczacıbaşı Menkul Değerler Başekonomisti Sertan Kargın bu durumdan Türkiye'nin ülke notunun artmasının etkisi olduğu görüşünde: "Son dönemde sadece Almanlar değil Japonlar da Türkiye sermaye piyasalarına daha çok gelmeye başladılar. Bunda Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesinin etkili olduğunu düşünüyorum. Bazı yatırım fonlarının içtüzüklerine göre gelişmekte olan bir ülkeye yatırım yapmak için o ülkenin yatırım yapılabilir seviyede olması gerekiyor. Hatta bazı fonlar en az iki kredi derecelendirme kuruluşunun yatırım yapılabilir notu vermesini bekliyor. Mayısta kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin notunu artırdı. Böylelikle Türkiye de iki kuruluştan olumlu notu olan ülke konumuna yükseldi."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.