Almanya`da ekonomik büyüme 2018'de hız kesti

Almanya`da ekonomik büyüme 2018'de hız kesti

Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya`da ekonomi, geçen yıl yüzde 1,5 büyüyerek hız kesti.

A+A-

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı ilk verilere  göre, Almanya'nın GSYH'si piyasa beklentileri paralelinde 2018 yılında yüzde 1,5 arttı. Böylece Almanya, son 5 yılın en zayıf büyüme performansını gösterdi.

Almanya'da GSYH, 2017 ve 2016’da yüzde 2,2, 2015’te yüzde 1,7 ve 2014’te yüzde 2,2 artmıştı.

Destatis değerlendirmesinde, büyümenin hız kesmesine karşın Alman  ekonomisinin 9 yıldır art arda büyüdüğü belirtilerek, "Son 10 yıldaki büyüme  ortalaması ise yüzde 1,2 oldu." ifadesi kullanıldı.

Almanya'nın 2018'deki büyümesinin arkasındaki ana itici güç yerli  faktörler olurken, yıllık bazda hanehalkı tüketim harcamaları yüzde 1, kamu  harcamaları da yüzde 1,1 arttı.

Alman ekonomisi, 2018'in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre  yüzde 0,2 daralmıştı. Analistler, söz konusu daralmada, otomobil üreticilerinin  yeni emisyon testlerine geçişte zorlanmalarının etkili olduğunu belirtmişti.

Destatis, geçen yılın son çeyreğine ilişkin verileri 14 Şubat 2019'da  açıklayacak. 2018 yılı GSYH'ye ilişkin detaylı sonuçlar ise 22 Şubat 2019’da  duyurulacak.

ZAYIFLAYAN KÜRESEL EKONOMİ İHRACATA DAYALI ALMAN EKONOMİSİNİ  ETKİLİYOR

Destatis verilerine göre, Almanya'da istihdam, geçen yıl 44,8 milyon  kişiye yükseldi. Böylece istihdamda, Doğu ve Batı Almanya'nın birleştiği 1990  yılından sonraki en yüksek rakama ulaşılmış oldu.

Almanya'daki yüksek istihdam ve düşük faizler, geçen yıl Hazine'nin  yüksek gelir elde etmesine de yaradı. Federal devlet, eyaletler, belediyeler ve  sosyal sigortalar 2018'i toplam 59,2 milyar euro (2017’de 34 milyar avro fazla)  fazlayla kapattı. Kamu gelirleri fazlası ülkenin GSYH’sinin yüzde 1,7'sine denk  geldi.

Alman Merkez Bankası’nın (Bundesbank) hesaplamasına göre, borçlanma  maliyetlerinin finansal kriz öncesine kıyasla daha düşük olmasından dolayı  federal devlet, eyaletler, belediyeler ve sosyal sigortalar, geçen yıl faizden 55  milyar euro tasarruf sağladı. Finansal kriz öncesi Alman hükümeti yatırımcılara  yüzde 4,2 faizle para sağlarken, bu oran geçen yıl yüzde 1,5’e düştü.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada,  büyümede hız kesmenin sebepleri olarak "zayıflayan küresel ekonomi", "otomobil  sektörünün mevzuatındaki emisyon değişikliklerinden dolayı satış sorunu  yaşaması", "yazın devam eden kuraklıktan ötürü nehirlerde su seviyesinin düşük  seyretmesi", "grip salgını" ve grevleri" gösterdi. Açıklamada, istihdamın artarak  işsizliğin düştüğü belirtilerek, zayıflayan küresel ekonomiye rağmen Alman  ekonomisinde bu yıl da büyümenin devam edeceği kaydedildi.

Uzmanlar, ihracata dayalı Alman ekonomisinde büyümeyi; küresel talep  zayıflığı, ABD ve Çin arasındaki ticaret ihtilafları ile Brexit'in etkilemeye  devam ettiğini vurguluyor.

"ALMANYA, GEÇEN YIL SIKINTILARDAN MORARMIŞ BİR GÖZLE KURTULDU"

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin  değerlendirmesinde, 2018'de Alman ekonomisinin, son 5 yıldaki en zayıf  performansını sergilediğini ancak teknik olarak bir resesyona girmediğini  kaydetti.

Brzeski, Almanya’nın geçen yıl sıkıntılardan "morarmış bir gözle"  kurtulduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"En önemli olan, yaz aylarında Alman ekonomisindeki yavaşlama  beklenenden daha uzun sürdü. Bu da sadece geçici bir sapmadan daha fazlası  olduğunu gösteriyor. Açıkçası, Alman ekonomisinde otomotiv sorunundan daha  fazlası var. ABD ile Çin arasındaki ticaret ihtilafları, ayrıca Brexit'ten  kaynaklanan artan belirsizlik, Alman ekonomisinde ağırlığını hissettiriyor."

Almanya'da hükümet, 11 Ekim'de, 2018 ve bu yıla ilişkin büyüme  tahminlerini aşağı yönlü revize etmişti. 2018 için daha önce yüzde 2,3 olarak  açıklanan resmi büyüme beklentisi yüzde 1,8'e, bu yıl için de yüzde 2,1'den yüzde  1,8'e düşürülmüştü.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.