Amerikalı savcılar Fethullah Gülen için Türkiye'ye gelecek

Amerikalı savcılar Fethullah Gülen için Türkiye'ye gelecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CNN TÜRK'te katıldığı bir programda, Fethullah Gülen'in iadesi konusunda açıklamalarda bulundu

A+A-

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CNN TÜRK'te katıldığı bir programda, Fethullah Gülen'in iadesi konusunda, "Yakın zamanda ABD'li savcılar, yetkililer Türkiye'ye gelecekler. Önümüzdeki ay itibarıyla, adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız söz konusu" dedi.

Türkiye, Ağustos 2016'da 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi için resmi başvuruda bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gülen'in iade edilip edilmemesine yönelik kararının, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın ortaklaşa gerçekleştireceği çalışmaların ardından sonuçlanacağını belirtmişti.

Program sırasında Gülen'in ABD'den iadesi konusunda yeni gelişmelerin olup olmadığı yönündeki soruya Bakan Gül şöyle yanıt verdi:

"Bu konuda 15 Temmuz öncesi ve sonrası iade talepleri Bakanlığımızca yargıdan gelen talepler iletildi. Bu hususta başkanlar düzeyinde yapılan görüşmelerle bir mesafe alınmış değil şu an itibarıyla. Ama tamamıyla reddedilmiş de değil. 'Biz sizin başvurunuzu reddediyoruz' şeklinde bir yazı, temas da yok. Elde ettiğimiz yeni delilleri ABD'ye ulaştırıyoruz.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.