Ar Tarım Tümer Tarım'a satıldı

Ar Tarım Tümer Tarım'a satıldı

Türkiye'nin ilk halka açık organik tarım şirketi Ar Tarım Organik Gıda A.Ş.'nin yüzde 55,3'ü Tümer Tarım Hayvancılık İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından 32 milyon TL'ye satın alındı

A+A-

Türkiye'nin ilk halka açık organik tarım şirketi Ar Tarım Organik Gıda A.Ş.'nin (ARTARIM) yüzde 55,3'ü Tümer Tarım Hayvancılık İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından 32 milyon TL'ye satın alındı. Ar Tarım'ın yeni sahibi Ali Kemal Tümer oldu. Hisse devir sözleşmesi yapılan Ar Tarım'ın yüzde 100'ünün değeri 58,5 milyon TL olarak gerçekleşti.

BİST'te yüzde 45'i halka açık olarak hissesi işlem gören Ar Tarım, Bismil Ovası'nda organik tarım üretimi yapıyor. Ar Tarım, bünyesinde ARP Petrol Arama Sondaj A.Ş.'yi (ARP OIL) bulunduruyor. ARP OIL, Midyat'ta petrol arama faaliyetleri için APS 5116 nolu petrol arama ruhsat hakkına sahip. Geçtiğimiz aylarda Kamu Oyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) arama faaliyetleri için gereken sismik kayıt sistemlerini yurtdışından getirilmek üzere anlaşmalarının yapıldığı duyurulmuştu.

Ali Kemal Tümer, başta enerji yatırımları olmak üzere tüm yatırımlarını kurumsal bir çatı altında toplamak için Ar Tarım'ı satın aldıklarını belirtti. Tümer, satın almadaki en önemli tercih nedenlerinin ARP OİL'in kısa sürede petrol arama sektöründe yakaladığı hızlı ivme, kat ettiği mesafe ve Ar Tarım'ın kurumsal yapısı olduğunu belirtti. Tümer, bundan sonraki amaçlarının 6 iş günü içerisinde çağrı için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurmak olacağını söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.