Arçelik, Tunus'a geri dönüyor

Arçelik, Tunus'a geri dönüyor

Arçelik'in Tunus'ta kurduğu ancak bir süre önce kapatılan tesisi Tunus devletinin çabalarıyla yeniden açılacak

A+A-

Arap Baharı'nın ilk gerçekleştiği ülke olan Tunus, demokratikleşmede önemli adımlar attı. Siyasi bakımdan bulunduğu bölgenin en istikrarlı ülkelerinden biri haline gelen Tunus'ta ekonomiyi canlandırmak amacıyla da önemli girişimler başlatılmış durumda. Bunlardan en önemlisi ülkeye yabancı sermaye girişini artırmaya yönelik hayata geçirilen yasal düzenlemeler.

Tunus hükümeti, 2016-2020 yıllarını kapsayan dört yıllık dönemde özellikle yüksek katma değer yaratan sektörleri destekleyecek. Hatta desteklemekle kalmayıp ülkede yatırım yapmaları için bu tür firmaların kapısını çalacak. Duyumlara göre firmalardan biri de Arçelik'miş. Bilindiği gibi Koç Grubu Tunus'ta Arçelik'in fabrikasını kurmuştu. Ancak bu fabrika bir süre önce kapanmıştı. Bu tesisin tekrar açılması gündemdeymiş.

Tunus'un İstanbul Başkonsolosluğu merhum Mustafa Koç'la bu konuyu bizzat görüşmüş ve kendilerine olumlu yanıt verilmiş. Koç'un vefatı nedeniyle kesilen bu görüşmelerin yeniden başlaması ve Arçelik'in Tunus'ta ara verdiği üretimi tekrar başlatması bekleniyor. Arçelik'in toplam 14 üretim tesisi var. Bunların sekizi Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Diğer tesisler ise Romanya, Güney Afrika, Rusya, Çin ve Tayland'da. ...(Para Dergisi)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.