Arçelik'in net karı yüzde 6.5 arttı

Arçelik'in net karı yüzde 6.5 arttı

Arçelik'in ikinci çeyrek net kârı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 6.5 artışla 161.2 milyon lira olurken, beklentilere paralel gerçekleşti.

A+A-

Arçelik'in ikinci çeyrek net kârı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 6.5 artışla 161.2 milyon lira olurken, beklentilere paralel gerçekleşti.

Arçelik'in ikinci çeyrek satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.4 artışla 3.1 milyar liraya yükselerek yine beklentilere paralel gerçekleşti.

Şirketin KAP'a bildirdiği finansal sonuçlarına göre, ikinci çeyrek satışları ise geçen yıl aynı dönemi göre yüzde 15.4 artışla 3.1 milyar liraya yükselerek beklentilere paralel gerçekleşti.

TL'deki zayıf seyir, yılın ilk yarısında satışlarının yüzde 63'ünü uluslararası pazarlara yönelik gerçekleştiren Arçelik'in bilançosunu destekledi.

Şirketin web sitesinde yer alan sunuma göre, ikinci çeyrek FAVÖK marjı, geçen yıl aynı dönemdeki yüzde 9.8 seviyesinden yüzde 11.8'e çıkarken; altı aylık süreçte de yüzde 10'dan yüzde 11.2'ye yükseldi.

Şirketin ilk altı aydaki 5.88 milyar liralık konsolide cirosunda, Türkiye satışlarının payı yüzde 4 düşüşle 2.18 milyar liraya gerilerken; uluslararası satışlar ise yüzde 30.9 artışla 3.7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Sunumda, uluslararası pazarlardaki yüksek ciro büyümesi ve pazar payı artışları ile elektronik cirosunda ve kârlılığında devam eden pozitif trendin bilançoyu desteklediği belirtildi.

İlk altı aylık sonuçların ardından, 2014 sonu için koyduğu TL bazında yüzde 10 üzeri ciro büyümesi hedefini koruyan Arçelik, Türkiye satışlarına yönelik hedefini ise aşağı revize etti.

Şirket, 2014 tamamında Türkiye'deki beyaz eşya satış adedi için koyduğu yüzde 0-2 büyüme hedefi bandını, yüzde 0 ile yüzde 5 daralma olarak aşağı revize etti. Şirket, uluslararası satışlar için koyduğu yüzde 8 üzeri artış hedefini ise korudu.

Arçelik, 2014 için yüzde 10.5 ve üzeri FAVÖK marjı hedefini de değiştirmedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.