Arınç: Bizi yıpratmak istiyorlar, izin vermeyeceğiz

Arınç: Bizi yıpratmak istiyorlar, izin vermeyeceğiz

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç isim vermedi, devlet içindeki bir örgütten söz etti ve hükümeti yıpratmak istiyorlar, izin vermeyeceğiz dedi

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dün sabah Ankara ve İstanbul'da 28 adrese yapılan baskınlarla rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla 52 kişinin gözaltına alındığı operasyonun planlı ve hükümeti yıpratmak amaçlı olduğunu belirterek, hükümetin gereken siyasi çalışmaları yapacağını ve kararların Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yakında açıklanacağını söyledi.

Son gelişmeleri değerlendirmek için Başbakanlık'ta basın toplantısı düzenleyen Arınç, "Operasyon kapsamında iş adamları ve Fatih Belediyesi başkanımız da dahil olmak üzere, üç bakanımızın oğlu da emniyete götürüldü" dedi.

"Hükümetimizin yolsuzluktan yana tavır almasını hiç kimse beklemesin... Eğer bir rüşvet, kara para aklama söz konusu ise bunu yargı en iyi şekilde aydınlatmalıdır. Başka olaylarda yargının yanında yer tutan hükümetimiz, bu konuda da yargı sürecinin her zaman arkasında duracaktır" diyen Arınç, şöyle devam etti: "İsimler kim olursa olsun, o kişilere ne kadar yakın olursa olsun, geçmişte veya bugün hükümetimizle ne kadar iyi ilişkilerde bulunduğu fark edilsin, bizim nazarımızda herkes nötrdür. Yargı sürecinin vereceği karara her zaman saygılı olacağız. Engelleyecek bir çabanın içinde olmayacağız. Yargı bilmeli ki, her konuda desteği yargımızın arkasında olacaktır."

Hükümet olarak daha dosyada neler olduğunu bilmediklerini kaydeden Arınç, "Bize düşen sabırla ama bir an önce de yargının elindeki delillerle, adil yargılama süreci sonunda da burada ne var, kim neyle suçlanıyor, deliller yeterli midir bu konuda bir karar verilmesidir" dedi. Oğulları gözaltına alınan bakanların görevlerine devam edip etmeyeceği ile ilgili kararı Başbakan Erdoğan'ın vereceğini kaydeden Arınç, "Yakında görürsünüz... Yargının kararını beklerken, hükümet gereken siyasi çalışmaları yapacaktır bunları da Başbakan kamuoyuna açıklayacak" dedi.

ZAMANLAMA MANİDAR

Arınç, operasyonun zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirterek, "Bu işin planlayıcısını, ne amaçla yaptıklarını az çok biliyoruz. Belki zamanı geldiğinde açıklayabileceğiz" dedi ve ekledi:

"Psikolojik harple karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun amacı ne olabilir? Hükümetimizin yıpratılması. Önce Gezi ile şimdi de bu tür olaylarla kamuoyu üzerinde yıpratma kampanyası olduğu çok açık şekilde görülüyor... Başbakan ile birlikte hükümetimizin yıpratılması, birilerine göre yandaş-candaş isimleriyle küçük düşürülmeye çalışılan gazeteler, gazetecilere yönelik tehditler at başı gitmektedir."

Arınç, "Bu işi yapanları bulacağız. Devlet içinde kümelenmiş bir örgüt söz konusu ise bunları ortaya çıkarmak boynumuzun borcu olsun" diye konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın sorgulanacaklar arasında olduğu kanaati taşıdığını bildirdi. Arınç, yaptığı açıklamalarına Gülen cemaati ile karşı karşıya getirecek bir anlam yüklemenin doğru olmayacağını belirtti ve sözleriyle cemaati hedef almadığını vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.