Arzı kısma kararında olan OPEC+ petrol fiyatlarını yükseltti

Arzı kısma kararında olan OPEC+ petrol fiyatlarını yükseltti

OPEC+'nın arz kesintilerini uzatmayı tercih edeceği beklentileri petrol fiyatlarını tırmandırdı.

A+A-

Küresel gösterge Brent, bir önceki ayki daha büyük kazancın ardından Şubat ayında yüzde 2'den fazla artışla varil başına 84 doların altında pek değişmedi. ABD ham petrolü 78 doların üzerindeydi. Ham petrolün zaman aralıkları, daha uzun vadeli fiyatların üzerinde kısa vadeli fiyatların işaret ettiği yükseliş eğilimi olan geriye doğru genişledi.

Ham petrolün arka arkaya aylık yükselişi, fiyatları yıl başından bu yana sıkı olan işlem bandının üst sınırına yükseltti. Tırmanış, OPEC ve müttefiklerinin arz kesintileriyle desteklendi ve grubun, kesintileri ikinci çeyreğe kadar uzatmayı kabul etmesi bekleniyor. Kızıldeniz taşımacılığındaki aksamalar da dahil olmak üzere Orta Doğu'daki gerilimler de fiyatlara yardımcı oldu.

Trafigura Group'un Baş Ekonomisti Saad Rahim'e göre, küresel imalat ve petrokimya sektörlerindeki "yaşam işaretleri" de dahil olmak üzere faktörlere atıfta bulunan piyasa "nispeten sıkı hissediyor. Artış riski ifadesini son birkaç yılda olduğundan çok daha fazla duyuyorsunuz" dedi.

Etiketler : , , ,
İlgili Haberler