Asansörcü de Torunlar'ı şuçladı

Asansörcü de Torunlar'ı şuçladı

10 işçinin ölümünün ardından Torunlar GYO'nun sözleşmesini dün feshettiği asansör şirketi de yaptığı açıklama ile inşaat şirketini suçladı

A+A-

10 işçinin ölümünün ardından Torunlar GYO'nun sözleşmesini dün feshettiği asansör şirketi de yaptığı açıklama ile inşaat şirketini suçladı.

Mecidiyeköy'de Torun Center'daki rezidans inşaatında meydana gelen asansör kazasında 10 işçinin ölmesinin ardından, Torunlar GYO dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na gönderdiği açıklama ile, asansör firması Geda-Majör ile sözleşmesini feshettiği bildirmişti.

Geda-Majör de yaptığı bir açıklama ile kaza nedeniyle Torunlar GYO'yu suçladı. Geda-Majör tarafından yapılan yazılı açıklamada, Torunlar GYO tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP'a bugün yapılan açıklamada, firma ile Torun Center projesi için yapılmış olan sözleşmenin feshedildiğinin belirtildiği duyuruldu.

Açıklamada şöyle denildi:
"Torun Center şantiyesinde 6 Eylül'de meydana gelen ve 10 işçinin  ölümüyle sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili olarak 10 Eylül'de  mahkemeye sunulan ön bilirkişi raporu ve Cumhuriyet Savcılığı'na sunulan belge ve bilgilere dayanılarak firmamızın sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmediğinin anlaşıldığı öne sürülmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, şirketimize böyle bir fesih bildirimi ulaşmış değildir. KAP'a yapılan açıklamadaki gibi gerçekten böyle bir fesih bildirimi yapılmışsa, söz konusu bildirim elimize ulaşınca gerekli hukuki değerlendirme yapılarak Torunlar GYO'ya yanıt verilecek ve onlar da bu feshin sonuçlarına katlanmak durumunda kalacaklardır.

Fakat bugün itibariyle şunu açık bir surette söylemek isteriz ki feshe gerekçe olarak ortaya konulan bu iddia gerçek dışıdır. Sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen, yani 5 günlük ve eğitim aldırılmadığı sabit olan bir personelle asansörü işleten ve asansörün emniyet sistemini devre dışı bırakarak kazanın meydana gelmesine sebep olan, Torunlar GYO Torunlar Gıda Proje Ortaklığı'dır. Ayrıca 10 Eylül 2014 günü kendi proje müdürlerinin tutuklanma kararı verildiği gün atfolunan bilirkişi raporu ellerine geçtiği halde, eğer bu rapora dayanılarak GEDA MAJOR'un kusurlu olduğu öğrenildiyse, SPK mevzuatı uyarınca 24 saat içinde, yani 11 Eylül tarihinde bu açıklama yapılmalıydı!... Ön Rapor ellerine ulaştıktan 14 gün sonra yapılan bu açıklamayı samimi bulmak mümkün olmayıp bu duyuruyu Torunlar'ın kazanın olduğu ilk günden başlayarak yaptığı şeyi, yani kusuru üçüncü kişilere atma çabasının bir devamı olarak görmek gerekir." 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.