Aselsan, Airbus ve Rolls-Royce ile sözleşme imzaladı

Aselsan, Airbus ve Rolls-Royce ile sözleşme imzaladı

Aselsan, havacılık ve uzay alanında faaliyet gösteren Airbus Group ve uçak motoru üreticisi Rolls-Royce ile işbirliği anlaşması imzaladı.

A+A-

Aselsan, havacılık ve uzay alanında faaliyet gösteren Airbus Group ve uçak motoru üreticisi Rolls-Royce ile işbirliği anlaşması imzaladı. Şirketler arasındaki anlaşma Berlin Uluslararası Havacılık Fuarı'nda yapıldı.

Aselsan tarafından yayımlanan bültende Airbus ile gelecekteki işbirliğine yönelik çerçeve anlaşmasının imzalandığı ifade edilirken, işbirliği alanlarının sivil ve askeri aviyonik sistemler, uydu haberleşme sistemleri, elektro-optik ve lazer sistemleri ve emniyetli telsiz haberleşmesi olarak belirtildi.

Airbus ile işbirliği çerçevesinde, bir koordinasyon komitesinin kurulacağı ve her iki tarafın temsil edildiği çalışma grupları oluşturularak kurumsallaşmanın sağlanacağı belirtildi. İşbirliği kapsamının genişletilebileceği de kaydedildi.

Rolls-Royce ile yapılan mutabakat muhtırası ise motor kontrol sistemleri alanında işbirliği fırsatlarının araştırılmasını öngörüyor.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, işbirliği ile küresel pazarlara daha çok erişim sağlayacaklarını belirterek, "Bu uzun vadeli işbirliğinin ortaya çıkardığı sinerji, yenilikçi çözümler ortaya koyacak ve her iki firmanın dünya çapında başarısında rol alacaktır" dedi.

Airbus'tan yapılan açıklamaya göre ise bugün Berlin Uluslararası Havacılık Fuarı'nda yapılan anlaşma ile iki şirket, yeni pazarlara ulaşmak için pozisyonlarını sağlamlaştırmayı ve rekabet kazanmayı hedefliyor.

Airbus Grup Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcısı Marko Miklis, iki şirketin de Türkiye ve ihracat pazarına uygulanabilecek rekabetçi ürünlerinin ve çözümlerinin olduğuna inandığını söyledi.

Rolls-Royce Savunma müşteri ilişkileri başkanı Bob Stoddart ise savunma sanayisinde savaş uçağı, taarruz helikopteri, nakliye uçağı ve TSK'nın hava platformlarının motorlarına destek sağlama alanlarında işbirliği fırsatları sunduğunu belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.