Asgari ücrette masaya oturuluyor

Asgari ücrette masaya oturuluyor

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında 2014 yılı asgari ücretinin tespit edileceği Asgari Ücret Komisyonu toplantısı yarın yapılacak.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında 2014 yılı asgari ücretinin tespit edileceği Asgari Ücret Komisyonu toplantısı yarın yapılacak. Asgari ücretle çalışan işçilerin büyük bir merakla beklediği “Asgari ücret” görüşmeleri yarın başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçiler adına Türk-İş beş temsilci ile yer alacak. İşveren adına TİSK’den ve devletten de beşer kişi bu komisyonda yer alarak yeni dönem asgari ücret belirleyecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. İşverenler, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayı asgari ücrette artış yüzde 4.1, ikinci altı ay ise yüzde 4.4 biçiminde olmuştu, asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3+3 artırılması ön görülüyor.
Asgari ücret, 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 TL 50 kuruş, net 803 TL 68 kuruş olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için asgari ücret brüt 877 TL 50 kuruş net 700 TL 73 kuruş. Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 217 TL 82 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için 176 TL 77 kuruş kesinti yapılıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşıdan büyük işçiler için bin 190 TL 5 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için bin 22 TL 29 kuruşu buluyor.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.