Aşı iyimserliği bitti, para ABD'ye dönüyor

Aşı iyimserliği bitti, para ABD'ye dönüyor

Yükselen ABD faiz oranlarına ilişkin korkular, yatırımcıları aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin hisse senetlerinden ve tahvillerden para çekmeye yöneltti

A+A-

Yükselen ABD faiz oranlarına ilişkin korkular, yatırımcıları aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin hisse senetlerinden ve tahvillerden para çekmeye yöneltti. Piyasalar uzun vadeli tahvillerde yaşanan satışları dindirmek adına ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'dan, kısa vadeli tahvilleri satarak uzun vadeli tahvilleri alacağını açıklamasını (Tahvil aldıkça fiyatı artıp faiz getirisi düşüyor) bekliyordu. Ancak Powell bu kez şapkadan tavşan çıkarmadı. ABD 10 yıllık tahvillerinin % 1.61 seviyelerine yükselmesi piyasaları yeniden türbülansa soktu.

Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) günlük sermaye akımı verilerini aktaran Financial Times'ın haberine göre, yabancı yatırımlar geçen hafta yükselen piyasa hisse senetleri ve tahvillerinde negatife döndü ve ekimden bu yana ilk kez toplam günlük çıkışla sonuçlandı. IIF Baş Ekonomisti Robin Brooks, “Akışlar negatife döndü ve bu gerçekten bir sürpriz çünkü felaketle sonuçlanan 2020'deki toparlanmanın henüz başındayız. Olumlu aşı manşetlerinin ardından kasımda başlayan balayı sona erdi” dedi.


Etiketler : , ,