AVM'cilere kira kaçağını önleme eğitimi

AVM'cilere kira kaçağını önleme eğitimi

AVM işletmecileri ve dükkan sahipleri, ciroya endeksli kira ödeyen işletmecilerin cirolarının nasıl takip edileceğini öğrenecek

A+A-

Alışveriş merkezi patron ve yöneticileri, dükkan kiralarını ciroya endeksli olarak ödeyen alışveriş merkezi (AVM) kiracılarının elde ettiği ciroların nasıl denetleneceğini öğrenecek. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ve AS/Nexia Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Ciro Denetimi Konferansı, 9 Ocak 2014 Perşembe günü Taksim'deki Ceylan Intercontinental Oteli'nde gerçekleştirilecek. 

Markalar yarışta

AS/Nexia Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Özsüt, konuyla ilgili açıklamasında son zamanlarda Türkiye’de hemen hemen her ay yeni bir alışveriş merkezinin hizmete girdiğini hatırlatarak "Artık ülkemizde alışverişin şekli değişti. Alışveriş merkezleri ziyaretçi sayısında yıllık yüzde 15'ler düzeyinde büyüme kaydediyor. Buna bağlı olarak metropol şehirlerde giderek artan Alışveriş Merkezlerinde yer almak isteyen dünyada ve Türkiye’de zincir hale gelmiş markalar ve şirketler arasında yoğun bir rekabet yaşanıyor" dedi.

Kiracılarla ilişkiler önemli

Sektörde yaşanan gelişmelerin kiracı ve kiralayan arasındaki ilişkilere de farklı bir boyut kazandırdığını vugrulayan Tuğrul Özsüt şunları söyledi:
"Sabit kiralama konsepti yerini ciro bazlı kiralama konseptine bırakmaya başladı. Bu da kiraya verenlerin, kiracılarının cirolarını takip etmelerini kaçınılmaz hale getirdi. Alışveriş merkezi yönetimi veya sahipleriyle ciro bazlı kira sözleşmesi imzalamış kiracıların, kontratlarında belirtilen dönemlerde bildirdiği ciroların doğruluk denetimlerinin yapılması, bunun sonucunda da eksik veya hatalı kira ödemesinin önlenmesini hedefleyen ciro denetimi hizmeti giderek önem kazandı."

Ciro denetiminin püf noktaları

9 Ocak 2014 Perşembe günü gerçekleştirecekleri Ciro Denetimi Konferansı'nda sektörün önde gelen oyuncularına ciro denetiminin püf noktaları hakkında bilgiler verileceğini anlatan Özsüt şöyle konuştu:
"Bu denetim işleminde, kiracının cirolara ilişkin evraklarının, bilgi işlem sistemlerinin, maliye idaresine yapılan beyanlarının, yasal defter kayıtlarının incelenmesi neticesinde bildirilen ciro tutarlarının doğru olup olmadığı tespit edilir ve kira kontratlarına uygunluğu denetlenerek sonuçlar kira kaybını da içerecek şekilde raporlanır." 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.