Avrupa'da negatif faiz dönemi

Avrupa'da negatif faiz dönemi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), politika faizini yüzde 0,15 'e, borç verme faizini yüzde 0,4'e ve mevduat faizini yüzde -0,10'a çekti

A+A-

Avrupa Merkez Bankası (ECB), faizleri indirirken, ek para politikası önlemleri için de düğmeye bastı. ECB, para politikası ve faiz oranlarına ilişkin haziran ayı toplantı kararlarını açıkladı. Buna göre, politika faizinde 10 baz puan azaltıma giderek yüzde 0,15 'e çeken ECB, borç verme faizini de 35 baz puan indirerek yüzde 0,4'e düşürdü. Banka ayrıca, mevduat faizini 10 baz puan azaltarak yüzde -0,10'a çekti.

Banka ayrıca, para politikası aktarım mekanizmasının işleyişini geliştirmek için ek para politikası önlemleri açıklayacağını da bildirdi.

Kararın ardından değerlendirmelerde bulunan ECB Başkanı Mario Draghi, önlemler paketinin uzun vadeyi de içerdiğini belirterek, önlemlerin enflasyonun yüzde 2'ye yaklaşmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Draghi, gerekmesi halinde parasal genişlemeye daha da hız verebileceklerini vurgulayarak, tedbirlerin etkili olmasını beklediklerini ifade etti.

Avro Bölgesi'nde ekonomik görünüm için risklerin aşağı yönlü devam ettiğine işaret eden Draghi, "Bizim ana hedefimiz her zaman fiyat istikrarı. Varlığa dayalı menkul kıymet alımına hazırlanıyoruz. Bankalara uzun vadeli refinansman imkanı başlangıç tutarı 400 milyon avro olacak ve bununla ilgili Eylül ve Aralık ayında iki LTRO ihalesi öngörüyoruz. Eurosystem basit ve şeffaf varlığa dayalı menkul kıymet satın almayı dikkate alacaktır" dedi.

Draghi ayrıca, Eurosystem ekibinin büyüme projeksiyonlarında değişikliğe gittiğini bildirerek, "2014 yılında yıllık reel yüzde 1, 2015'te yüzde 1,7 ve 2016'da yüzde 1,8 büyüme öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

Bir önceki toplantıda ECB'nin para politikası ve faizlerde bir değişikliğe gitmemesinin ardından Başkan Mario Draghi'nin yaptığı açıklamalar, bu toplantıda faizlerde indirim yapılabileceği beklentilerini artırmıştı.

Bu toplantıda alınan kararların ardından, avro/dolar paritesi yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesi olan 1,3503'i görürken, gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,20 ile 5 Kasım 2013 tarihinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

BIST 100 endeksi ise yüzde 2'yi aşan artışla 7 ayın zirvesi olan 80.309 puana yükseldi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.