AYM, TİB Yasası'nı iptal etti

AYM, TİB Yasası'nı iptal etti

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin başvurusu üzerine, torba yasada yer alan TİB ile ilgili düzenlemeleri Anayasa'ya aykırı gördü ve iptal etti

A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin başvurusu üzerine torba yasadaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) 'Millî güvenlik', 'kamu düzeninin korunması' ve 'suç işlenmesinin önlenmesi' gibi nedenlerle ve gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini Anayasaya aykırı gördü ve iptal etti.

TİB Yasası iptal edildi

Mahkemenin iptaliyle TİB başkanının talimatıyla 4 saatte site kapatma ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi yargı kararıyla kaldırılmış oldu. TİB, artık, internete müdahale edemeyecek. Site kapatma ancak yargı kararıyla mümkün olabilecek. Anayasa Mahkemesi, TİB ile ilgili düzenleme ile mahkeme kararlarının yerine getirilmesine ilişkin maddelerin yürütmesini de durdurdu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.