Bakan Çağlayan, rekor bekliyor

Bakan Çağlayan, rekor bekliyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi kayıtlarına göre Kasım ayı ihracatının yüzde 8.8 artışla 13 milyar 798 milyon dolar olduğunu vurguladı. Bakan Çağlayan, ihracatın aylık ihracat rekorunun habercisi olduğunu ifade etti.

A+A-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kayıtlarına göre Kasım ayı ihracatının yüzde 8.8 artışla 13 milyar 798 milyon dolar olduğunu vurguladı. Bakan Çağlayan, ihracat rakamlarının aylık ihracat rekorunun habercisi olduğunu ifade etti.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Kasım ayı ihracatçı birlikleri verilerini değerlendirdi. İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre, 2013 yılı Kasım ihracatının yüzde 8.8 oranında artarak 13 milyar 798 milyon dolar olduğunu belirten Bakan Çağlaşan, 10 aylık TÜİK verisi ile Kasım ayı TİM verisi toplamının 138 milyar doları aştığını bildirdi.
Kasım ayı ihracatının 9 günlük Kurban Bayramı’nın da etkisi ile gerilediğini hatırlatan Bakan Çağlayan, “Bugünkü Kasım rakamı oldukça iyi geldi. Ay sonunda TÜİK verileri ile resmiyet kazanınca 14 milyar doları aşıp, şimdiye kadarki en yüksek aylık ihracat düzeyine ulaşacağız. Bugünkü rakamlar rekorun habercisi” dedi.

Bakan Çağlayan, Kasım ayında geçen senenin aynı ayına göre sanayi ürünleri ihracatının yüzde 8 artarak 11.1 milyar dolar, tarım ürünleri ihracatının yüzde 14.3 artarak 2 milyar 248 milyon dolar, madencilik ihracatının yüzde 3 oranında artarak 440 milyon dolara yükseldiğini vurguladı. Otomotiv sektörünün Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.2 oranında artışla 2 milyar 78 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Çağlayan, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ise yüzde 15.8 oranında artışla 1 milyar 661 milyon dolarlık ihracata ulaştığını belirtti. Çağlayan, kimyevi maddeler ihracatının binde 3 oranında düşüş ile 1 milyar 571 milyon dolar olduğunu ifade etti.
Kasım ayında AB ülkelerine ihracatın yüzde 9.3 oranında artarak 6 milyar 138 milyon dolar seviyesine geldiğini dile getiren Çağlayan, AB’nin ihracattan aldığı payın yüzde 44.5 olduğunu belirtti. Çağlayan Ortadoğu ülkelerine ihracatın yüzde 14.4 artarak 2 milyar 666 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi.
 
Kasım'da toplam 226 ülke veya gümrük bölgesine yönelik ihracat yapıldığını belirten Bakan Çağlayan şunları kaydetti: “Nauru ve Mikronezya da nihayet Türk mallarının girdiği topraklar oldu. Bu iki ülkeye de ihracat yaptık. Bizim daha fazla sanayi kapasitesi daha fazla sanayi yatırımı ve daha fazla sanayi üretimine ihtiyacımız var. Şirketlerimiz için kalıcı ve istikrarlı büyümenin anahtarı bu. Daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla çok daha sağlam bir ekonomi olacağız.”
Kasım ayında 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdikleri ülke sayısının 31 olduğunu kaydeden Çağlayan, ilk 11 ayda ise 109 ülke ve bölgeye 100 milyon sınırını aştıklarını bildirdi. Kasım ayında en çok ihracatın gerçekleştirildiği ülkeler sıralamasında ilk 5’te 1 milyar 316 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 205 milyon dolar ile Irak, 869 milyon dolarla İngiltere, 659 milyon dolarla Rusya Federasyonu ve 622 milyon dolarla İtalya yer aldığını vurgulayan Çağlayan, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Artık Anadolu'lu ihracatçıların sesi daha gür çıkıyor. Kasım'da 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren 18 ilimiz var. İhracatın tabana yayılması için, gerek büyük şirketlerin gerek KOBİ'leri ihracatının artması ve süreklilik kazanması için Ekonomi Bakanlığı olarak desteklerimiz devam edecek


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.