Bakan Çağlayan’dan Koç yorumu

Bakan Çağlayan’dan Koç yorumu

Koç Grubuna yönelik Maliye müfettişlerinin denetimi ve MİLGEM ihalesinin iptal edilmesi hakkında Zafer Çağlayan, “Yapılanların siyasi olduğunu düşünmek yanlış” dedi

A+A-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Grubuna yönelik maliye incelemesini farklı olaylarla ilişkilendirmeye kalkmanın yanlış olduğunu belirterek konuyla ilgili dezenformasyon yapıldığını savundu. Ankara’da Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çağlayan, Koç Grubuna yönelik Maliye müfettişlerinin denetimi ve grubun kazandığı MİLGEM ihalesinin iptal edilmesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde konu (MİLGEM) görüşülmüş, böyle bir ihaleden vazgeçilmiştir. Bu tür olayların birleşmesi bizi yanlışa götürür. Türkiye'de nasıl bakkal Ahmet, OSTİM'de sanayici Mehmet denetleniyorsa, Koç Grubu şirketleri de Sabancı Grubu şirketleri de tüm şirketler de denetime açıktır."

Bu durumu farklı olaylarla ilişkilendirmeye kalkmanın yanlış olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Kendinin incelenmesini istemeyenler çıkıp farklı şeyler söyler, kimsenin de bunun üzerine gitmemesi gibi sonuçlar ortaya çıkar" dedi.  Çağlayan, yapılanların siyasi olduğunu düşünmenin yanlış olacağını belirterek şöyle konuştu: "Ben Ankara Sanayi Odası başkanıyken benim şirketlerim çok çeşitli zamanlarda incelemelere maruz kalmıştı. Biz etkin bir vergi denetiminden bahsediyoruz. Böyle işlemlerin olduğu bir ortamda ilgili Bakanlıklar, kendilerine yapılan bir ihbar varsa ve belli bir sektörü incelemeye almak istiyorsa, bundan daha doğal birşey olamaz."


’2,5 liraya dolar almak isteyen alsın’

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yıl sonu kur hedefi belirlemesine dair bir soru üzerine Çağlayan, Başçı açısından bağlayıcı niteliği olması nedeniyle bunu doğru bulmadığını ifade etti. Bankanın dövizin yükselişine karşı yaptığı uygulamayı da doğru bulmadığını belirten Çağlayan, "Eğer insanlar 2,5 liraya dolar almak istiyorlarsa varsın alsınlar ama Merkez Bankası 6 milyar dolar para harcamış bunun karşılığında sadece 1 kuruş geri gitmiş" ifadesini kullandı. General Electric CEO'su ile görüştüğü hatırlatılarak, "Yatırım konusunda el sıkıştınız mı? sorusu üzerine Çağlayan, şirketin farklı sektörlerde Türkiye ile ilgili planları olduğunu bildirdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.