Bakan’dan fatura dökümü

Bakan’dan fatura dökümü

Vatandaşın ödediği elektrik faturasının yüzde 60’ı enerji bedeli. Kalan yüzde 40’ı Enerji Bakanı Taner Yıldız, kalem kalem saydı!

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2012 yılında 21 elektrik dağıtım şirketi tarafından abonelere yansıtılan sayaç okuma bedelinin 180 milyon TL, perakende satış hizmet bedelinin yaklaşık 500 milyon TL olduğunu açıkladı.

Türkiye'de 34 milyon 135 bin elektrik abonesinden 28 milyon 143 bininin mesken olduğunu bildiren Bakan Yıldız, mesken tüketicisine gelen faturadaki ödeme kalemlerini şöyle sıraladı:
“2013 yılı Haziran ayı için ortalama bir mesken tüketicisi, yüzde 60'lar civarında enerji bedeli, yüzde 10,2'ler civarında kayıp kaçak bedeli, yüzde 6 dağıtım bedeli, binde 7 sayaç okuma bedeli, yüzde 1,2 perakende satış hizmet bedeli, yüzde 1,8 iletim bedeli, binde 7 enerji fonu, yüzde 1,4 TRT payı, yüzde 3,5 elektrik tüketim vergisi ve yüzde 15,3 katma değer vergisi olarak da paylaştırılmaktadır.”

Doğal gazın vatandaşa ulaştığı fiyat konusunda da açıklama yapan Enerji Bakanı, şöyle konuştu:
“Biz, doğal gazı, şu anda işletme maliyetlerini de hesaba katarsak, aldığımız fiyatların daha üzerinde değil, daha altında satıyoruz. Atatürk Barajının, Karakaya Barajının, Keban Barajının rezervuarında toplanan su, ithal ettiğimiz doğal gaz fiyatlarıyla balans ediliyor ve son dört aydan bu yana maliyeti daha yüksek olmasına rağmen doğal gaz zammından vatandaşımızı ve sanayicimizi korumuş oluyoruz.”
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.