Bakandan İş Bankası açıklaması

Bakandan İş Bankası açıklaması

İş Bankası'nın TMSF'ye devredileceği iddialarına ilişkin hükümet kanadından ilk açıklama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den geldi.

A+A-

Aktiflerine göre Türkiye'nin en büyük özel bankası olan İş Bankası'nın hisseleri yeni haftaya satışlarla başladı. Analistlere göre düşüşte Twitter'da yer alan ve düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddialar etkili... Banka, hissedeki yüzde 3'lük düşüş ve Twitter'daki iddialar hakkında yorum yapmazken, piyasanın gündemine oturan bu gelişmeyle ilgili ilk değerlendirme Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den geldi.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Zeybekci, "Türkiye'de ekonomi hayali varsayımlarla, hayali kişilerin söyledikleriyle yönetilmez. İş Bankası, Türkiye ekonomisinin, Türk bankacılık sisteminin en önemli aktörlerinden biridir, böyle spekülasyonlarla, hayali söylemlerle yıpratılamayacak kadar güçlüdür" dedi.

Piyasa değeri 12 milyar dolar (29.5 milyar lira) olan ve ilk seansta en düşük 6.30 lirayı gören İş Bankası'nın hisseleri seansı yüzde 2.76 düşüşle 6.35 liradan tamamlarken, BIST-100 endeksi yüzde 0.12 eksideydi.

Daha önce hükümetin atacağı bazı adımlarla ilgili yazdığı bilgiler doğru çıktığı için yazdıkları tedirginlik yaratan ve kim olduğu tespit edilemeyen Fuat Avni imzalı Twitter kullanıcısı, geçtiğimiz hafta sonunda İş Bankası hisselerinin TMSF'ye devri konusunda BDDK'ya talimat verildiğini yazdı. Söz konusu hesap üzerinden, CHP ve İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'na ait banka hisselerinin seçimlerden önce TMSF'ye geçmesinin istendiğine işaret eden açıklamalarda bulunuldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İş Bankası hisseleri hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ya da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) herhangi bir tasarrufu olup olmadığını bilmediğini ve bu konuda cumhurbaşkanlığına ulaşmış bir bilginin söz konusu olmadığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalın, "İş Bankası konusunda BDDK ya da TMSF'nin tasarrufu olur olmaz bunu bilemiyorum, bize ulaşmış herhangi bir bilgi söz konusu değil. Zaman zaman altı boş spekülasyonlar olduğunu görüyoruz. Resmi makamların açıklamalarını dikkate almak daha doğru olur" dedi.

Aktiflerine göre Türkiye'nin en büyük özel bankası olan İş Bankası'nın hisseleri yüzde 3'e yakın kayıpla hareket ederken, analistler düşüşte Twitter'da yer alan ve düzenleyici kurumların banka ile ilgili bir adım atabileceği iddialarının etkili olduğunu ifade ettiler.

 

İŞ BANKASI İDDİALARI MAHKEMEYE TAŞIYACAK

TMSF İŞ BANKASI'NA EL KOYACAK

İŞ BANKASI HİSSE DETAY SAYFASI

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.