Bank Asya'nın işlem sırası kapatıldı

Bank Asya'nın işlem sırası kapatıldı

Borsa İstanbul son gelişmelerle birlikte Bank Asya hisselerini geçici olarak işleme kapatma kararı aldı.

A+A-

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, Asya Katılım Bankası AŞ ile yapılmış olan vergi tahsilatına ilişkin protokollerin sonlandırılmasına karar verildiği açıklamasının ardından, Borsa İstanbul Bank Asya hisselerini geçici olarak işleme kapatma kararı aldı.

KAP'a yapılan açıklamada hissenin pay piyasası yönetmeliğinin 25/a maddesi uyarınca kapatıldığı belirtilirken, hisselerin ne zaman işleme açılacağı hakkında açıklama yer almadı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Asya Katılım Bankası AŞ ASYAB.IS ile yapılmış olan vergi tahsilatına ilişkin protokollerin sonlandırılmasına karar verildiği ve fesih işleminin 8 Eylül'de yürürlüğe gireceğini açıkladı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) web sitesinde yer alan açıklamada, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre amme alacaklarının bankalar aracılığı ile tahsiline izin vermeye Maliye Bakanlığı'nın yetkili kılındığı belirtilerek, bu yetki kapsamında yapılan protokollerle bankaların vergi tahsilatına aracılık ettiği kaydedildi.

Yönetmeliğin söz konusu maddesi hisse senedinde yatırımcı kararlarını etkileyecek önemde bilgi olduğunun öğrenilmesi halinde bu bilginin yatırımcılara duyurulması için borsa yönetimine hisseyi işleme geçici olarak kapatma yetkisi veriyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.