Bank Asya'nın zararı nasıl azaldı

Bank Asya'nın zararı nasıl azaldı

Bank Asya, KAP'a gönderdiği açıklamada yapılan bazı düzeltmeler neticesinde 2014 yıl sonu net zararının 63.4 milyon lira azaldığını bildirdi

A+A-

Bank Asya KAP'a gönderdiği açıklamada yapılan bazı düzeltmeler neticesinde 2014 yıl sonu net zararının 63.4 milyon lira azaldığını bildirdi. 

Bankanın KAP'a gönderdiği açıkalamada söz konusu düzeltmenin, henüz yönetim kurulu tarafından onaylanmayan 2014 bilançosunda varlıkyönetim şirketlerine devredilen ve bilanço dışına çıkartılan bazı kredi alacaklarının yeniden bilançoya dahil edilmesinden kaynaklandığını bildirildi.

Banka hakkında TMSF tarafından yönetime el konulmasının ardından hükümete yakın yayın organlarında çıkan haberlerde Gülen Cemaati'ne yakın bazı şirketlere usulsüz kredi kullanıldırıldığı ve bankanın bu nedenle zarar ettirildiği iddia edilmişti.

Banka tarafından bugün KAP'a gönderilen açıklamada ayrıntılı bilgi olmamasına rağmen, bilanço içine yeniden alınan kredilerin söz konusu krediler olması ihtimali oldukça yüksek gözüküyor.

 

Banka'dan KAP'a gönderilen açıklama şu şekilde: 

"Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi üyeleri, Banka'nın 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla hazırlanan yılsonu konsolide olmayan finansal raporunun, finansal raporlamaya ilişkin düzenlemelere ve muhasebe kayıtlarına uygunluğuna yönelik inceleme ve değerlendirme süreçlerini henüz tamamlamamış olduğundan, 10 Mart 2015 tarihinde yayımlanan konsolide olmayan finansal rapor, Yönetim Kurulu tarafından onaylanmamıştır.

31 Aralık 2014 finansal tablolarına ilişkin Yönetim Kurulu'nun inceleme ve değerlendirme çalışmaları bugün itibariyle tamamlanmış ve bu süreçte 31 Aralık 2014 finansal tabloları yeniden düzenlenmiştir. Ayrıntılarına yayımlanacak finansal rapor dipnotlarında yer verildiği üzere, 2014 yılı içerisinde varlık yönetim şirketine devredilen ve bilanço dışına çıkartılan kredi alacaklarının TMS kapsamında yapılan yeniden değerlendirme sonrasında bilanço içerisine alınması işlemi, dönem zararını azaltıcı diğer bazı hususlar için gerçekleştirilen karşılık ayırma işlemleri ise dönem zararını artırıcı etki göstermiştir. Söz konusu düzenlemeler sonucu Banka'nın 2014 yılsonu zararı 63,4 Milyon TL azalmıştır. 2014 dönemi için zarar azaltıcı etki doğuran bilançodan çıkarılan kredi alacaklarının tekrar bilanço içerisine alınması işlemi, 2015 ve izleyen dönemlerde kar azaltıcı etki doğuracaktır.

Yeniden düzenlenen finansal tablolar karşılaştırmalı olarak tekrar gönderilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. "

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.