Bankaların yüzde 23'ü halka açık

Bankaların yüzde 23'ü halka açık

Toplam özkaynaklar baz alındığında bankacılık sektörü hisselerinin yüzde 23.1’i halka arz edildi. Halka arz edilmeyen yüzde 76.9’luk bölümünün yüzde 53.4’ü Türkiye’de yerleşik, yüzde 23.5’i ise yerleşik olmayan yatırımcılara ait.

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Haziran 2013 dönemine ilişkin Türkiye’de Bankacılık Sistemi Banka Grupları Bazında Sermaye Yapısı Raporu’nu açıkladı.
TBB, bu çalışmayla “mevduat bankaları” ile “kalkınma ve yatırım bankaları”nın sermaye yapısı ve bu yapıdaki değişmelerle halka açıklık oranları hakkında kamuoyuna bilgi sundu. Aralık 2005 ile başlayan ve üçer aylık dönemlerde bilgi sunan bu çalışmada, bankacılık sektörü sermaye yapısı “halka açık olan” ve “halka açık olmayan” şeklinde ikiye ayrılarak incelendi. Halka açık olmayan bölümündeki yapı ise, “Türkiye’de yerleşik” ve “Türkiye’de yerleşik olmayan” şeklinde detaylandırıldı. Borsa İstanbul’da işlem gören “halka açık” bölümünde ise sahiplik açısından Türkiye’de yerleşik ya da yerleşik olmama durumları dikkate alınmadı.
Haziran 2013 döneminde, toplam özkaynaklar baz alındığında, bankacılık sektörü hisselerinin yüzde 23.1’i halka arz edildi. Halka arz edilmeyen yüzde 76.9’luk bölümünün ise yüzde 53.4’ü Türkiye’de yerleşik olan, yüzde 23.5’i Türkiye’de yerleşik olmayan yatırımcılara ait bulunuyor.

Kalkınma bankalarında halka açıklık oranı yüzde 4 


Halka arz edilme oranı mevduat bankalarında yüzde 25.2, kalkınma ve yatırım bankalarında ise yüzde 4.1. Mevduat bankalarında halka arz edilmeyen hisselerin yüzde 48.9’u Türkiye’de yerleşik olan, yüzde 25.8’i Türkiye’de yerleşik olmayan yatırımcılara ait bulunuyor. Kalkınma ve yatırım bankaları grubunda halka arz edilmeyen hisselerin yüzde 92.6’sı Türkiye’de yerleşik olan, yüzde 3.2’si Türkiye’de yerleşik olmayan yatırımcılara ait.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.