Başbakan'ın vurduğu banka hissesi eriyor

Başbakan'ın vurduğu banka hissesi eriyor

Başbakan Erdoğan'ın 26 Temmuz'da likidite durumunun iyi olmadığını söylediği Bank Asya hisseleri ilk işlem gününde hızla değer kaybetti

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın likidite sorunu var dediği Bank Asya hisseleri bugün yüzde 6'yay yakın değer yitirdi. Cemaate yakın olduğu bilinen ve Aralık 2013'teki operasyonlar sonrası AKP hükümetinin hedefi haline gelen bankadan başta kamu kurumları olmak üzere ciddi miktarda mevduat bozulması olmuştu. 

Qatar Islamic Foundation ile görüşme yaptığını açıklayan bankanın hisseleri bu açıklama ile kısmen toparlansa da bu satış/ortaklık gerçekleşmeyince Bank Asya'nın hisseleri yeniden değer kaybetmeye başlamıştı. Son dönemde iştiraklerini elden çıkartıp likidite yaratmaya çalışan banka hakkında 26 Temmuz'da likidite problemine dikkat çeken Erdoğan şunları söylemişti: 

"Şu anda Bank Asya iyi bir konumda değil. Ve mal varlıklarını satmak suretiyle likiditelerini artırma gayreti içindeler. Şu anda bütün onlara rağmen sıkıntı devam ediyor ve bunu finans sektörü de gayet iyi biliyor. Şunu ben rahatlıkla söyleyebilirim. Bu aldığım bir bilgidir. Qatar Islamic Foundation bir defa burayı alma noktasında değil. Onu ilan ederek kendilerine oradan piyasalarda psikolojik bir destek sağladılar. Aslında bu SPK tarafından masaya yatırılması gereken bir konu. Burada aldatmaca var, muvazaa var. Ki şu var: BDDK, MİT, MASAK bular müsaade etmediği sürece buraya gelip ortak olamaz. Ama bunlar vatandaşı maalesef bu şekilde göstererek de aldattılar."

Yıl içinde 1.00 TL'ye kadar gerileyen hisse senetleri Haziran ayı başında Qatar Islamic Foundation ile başlayan görüşmelerin etkisiyle 1.73'e kadar yükselmişti. Bugün 1.20'ye kadar gerileyen hisse senedi son iki ayda yüzde 30'un üstünde değer yitirmiş oldu.

Bank Asya hisseleri hisse senetlerinin ortalama yüzde 2.45 değer yitirdiği bayram sonrası ilk işlem gününü yüzde 6.20 kayıpla 1.21'den kapattı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.