Başçı: Herkesi dinler, biz karar veririz

Başçı: Herkesi dinler, biz karar veririz

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, hem hukuken hem de fiilen bağımsız olduklarını belirterek, büün çevrelerin görüşlerini aldıklarını kararı 7 kişi birlikte verdiklerini söyledi

A+A-

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, TCMB'nin tamamen şeffaf, hem hukuken hem de fiilen bağımsız olduğunu söyleyerek, bütün çevrelerin görüşünü alarak yedi üye ile kararları aldıklarını söyledi.

New York'tan İstanbul'a Sürdürülebilir Mega Şehirler ve Finansal Merkezler Konferansı'nda katıldığı oturumda bir soru üzerine Başçı, "TCMB hem hukuken hem fiilen bağımsızdır. Herkes görüşlerini belirtebilir. Gazeteciler, bankacılar, politikacılar, herkes görüşlerini, eleştirilerini belirtebilir. TCMB tamamen şeffaftır, biz herkesi duyarız ve dinleriz, söylediklerini dikkate alırız. Biz herkesin görüşünü alarak yedi üye ile karar alırız" dedi.

TCMB'nin para politikasına yönelik kararları aldığı Para Politikası Kurulu (PPK) Başçı da dahil olmak üzere yedi üyeden oluşuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.