Başçı'ya Ak Parti'den bir övgü daha

Başçı'ya Ak Parti'den bir övgü daha

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Atalay, MB Başkanı Başçı ilgili soruya, "Kendisine çok güvenirim. Çok başarılı bir Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor" dedi

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile ilgili tartışmalara 'kendisini çok başarılı bulduğunu' söyleyerek katıldı. Atalay, “Kendisine çok güvenirim. Ve çok başarılı da Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor diye görüyorum.” dedi.

Beşir Atalay, AK Parti Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın faiz indirimi tartışmaları nedeni ile gündemde olan Merkez Bankası'na sahip çıkmasının ardından, MB Başkanı'na bir destek de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay'dan geldi.

Atalay, kendisine Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile ilgili tartışmalar konusunda yöneltilen bir soru üzerine “Bu tartışmaları şöyle değerlendirebilirim. Partimiz içinde bu tür şeyler konuşulur. Ülkede insanlar düşüncelerini söylerler. Ama kurumlarımız kendi ilkeleri çerçevesinde çalışır. Ben doğrusu Merkez Bankası Başkanı’mızı, Merkez Bankası Başkanı olmadan çok önce, akademik hayattan tanırım. Kendisine çok güvenirim. Ve çok başarılı da Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor diye görüyorum. Benim değerlendirmem budur. Ama ekonominin kuralları oralarda alınana kararlar faiz tartışmaları onlara çok fazla burada girmek istemem.” diye konuştu.

"Hiç başvuru yapmasınlar, boşu boşuna para vermiş olurlar''

Yaklaşan seçimler ve art arda gelen istifaları da değerlendiren Atalay, milletvekilliği aday adaylığı için parti teşkilatlarından istifa olacağına dair duyumlar aldıklarını belirterek, ''O arkadaşlarımıza şimdiden söylüyoruz hiç başvuru yapmasınlar. Boşu boşuna para vermiş olurlar'' dedi.

Atalay, gazetecilerin sorularına şu yanıtları verdi:

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki'nin istifası

Bürokraside çok sayıda istifa gerçekleşti. Eleştiriler de var. AK Parti'den aday olmak istemesi. Az önce belediye başkanları boşuna istifa etmesin dediniz. Özhaseki de aday olamayacak mı?

Çok istisnai durum olabilir. Bunlar şimdi karar verilmemiş. Kayseri belediye başkanımıza aday olurken bu söylenmiş. Şu anda da o söz yerine getiriliyor. Bu istisna bir veya ikiyi geçmez. Ama genel başkanın takdiridir bu. Genel ilkeyi söylüyorum. YSK kararı değil bunlar partimizin kararıdır. Bunlar iç mekanizmamızda alınan kararlar.

Erdem Başçı'ya çok güvenirim

Faiz tartışması dolardaki yükselişle ilgili olacak sorum. Erdem Başçı'nın lojmanını boşaltması, partinizden gelen istifa çağrıları üzerinden, dolardaki yükselişle ilgili ne söyleyeceksiniz?

Bu konularda benim direkt bir bilgim yok. Lojmanla ilgili konuyu da basından takip ettim. Özel bir araştırmam olmadı. Bu tartışmaları şöyle değerlendirebilirim ben. Tabi partimiz içinde bu tür şeyler konuşulur. İnsanlar düşüncelerini söylerler. Ama kurumlarımız kendi ilkeleri içinde çalışır. Ben merkez bankası başkanımızı, başkan olmadan çok önce akademik hayattan tanırım. Kendisine çok güvenirim. Çok başarılı bir Merkez Bankası Başkanlığı yapıyor diye görüyorum. Ama ekonominin kuralları, faiz tartışmaları onlara çok fazla burada girmek istemem.

Hakan Fidan'ın istifası

Sayın Hakan Fidan'ın istifası çok tartışıldı. Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları oldu. Siz ne düşünüyorsunuz?

Tartışmalara girmem. Bu polemiğe bizim girmemiz yanlış olur. Daha doğrusu girersek polemik olur.
Sizler de biliyorsunuz Hakan Fidan benim en uzun birlikte çalıştığımız arkadaşımız. Çok değerli başarılı bir arkadaşımızdır. Ülkemizin iyi yetiştirdiği bir arkadaşımızdır. Ama diğer tartışmalara girmemin uygun olmadığını takdir edersiniz. 

 

 

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.