BDP'li vekillere tahliye yok

BDP'li vekillere tahliye yok

KCK davasından yargılanan BDP'li tutuklu milletvekillerinin tahliye talebi reddedildi

A+A-

 

BDP'den yapılan yazılı açıklamada, tutuklu milletvekilleri hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin tahliye taleplerini reddettiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesinin CHP Milletvekili Mustafa Balbay'la ilgili kararının hiçbir tartışma götürmeksizin bağlayıcı nitelik taşıdığı öne sürülen açıklamada, siz konusu kararın tüm seçilmişlerin serbest bırakılmasını emrettiği, idare ve yargı organlarının bu karara koşulsuz uymak zorunda olduğu ifade edildi.

Tutuklu milletvekilleri; Hatip Dicle, İbrahim Ayhan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş ve Gülser Yıldırım hakkında herhangi bir hüküm verilmdiği belirtilen açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

"Kendilerine isnat edilen fiil siyaset yapmaktır. Bu da düşünce, örgütlenme ve siyaset özgürlüğü kapsamındadır. Ancak buna rağmen vekillerimiz, diğer tutuklu siyasetçiler gibi yıllardır cezaevinde siyasi rehine olarak tutulmakta ve uzun tutuklukla aslında açıkça yargısız bir infaz yapılmaktadır. Tutuklu bulundukları süre dikkate alındığında vekillerimiz ceza alsalar bile alacakları cezanın infazını çoktan tamamlamış durumdalar. Tüm bu gerçekler ışığında, Anayasa Mahkemesinin kararının tartışmasız yerine getirilmesi gerekirken, ne yazık ki Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu vekillerimiz Sayın İbrahim Ayhan ve Sayın Gülser Yıldırım'ın tahliye taleplerini oy çokluğuyla reddetmiştir. Bu karar hukuki değil siyasi bir karardır. Yargı tarafından tutuklu vekillerimiz ve siyasetçilerimize karşı açıkça hasmane bir tutum izlenmektedir. Bu karar bir hukuk skandalıdır, bir çifte standarttır. İstanbul’da ayrı, Diyarbakır’da ayrı bir hukuk işletilmektedir. Vekillerimizin serbest bırakılmamaları demokratik siyaset kanallarını tıkama girişimidir, yüzbinlerce insanın demokratik iradesini hiçe saymaktır."

"Çözüm sürecine hizmet etmeyecek ve hatta süreci tıkama potansiyeli taşıyan yargının bu siyasi kararı karşısında hükümeti göreve ve samimiyete çağırıyoruz" ifadesine yer verilen açıklamada, söz konusu karardan hükümette sorumlu tutuldu.

Tutuklu vekillerin serbest bırakıması istenen açıklamada, "BDP olarak, süreci bu şekilde yürütme ve ilerletme ihtimalimizin zora girdiğini herkesin ve her kesimin bilmesini istiyoruz. Bu karar karşısında asla suskun kalmayacağız. Hem yargısal alanda hem de demokratik siyasi zeminde mücadelemizi sonuna kadar halkımızla birlikte yükselteceğiz. Halkımız kendi iradesini hiçe sayan bu karara meydanlarda cevabını en iyi şekilde verecektir" denildi

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.