Berlusconi'ye kapıyı gösterdiler

Berlusconi'ye kapıyı gösterdiler

İtalya’da eski Başbakan Silvio Berlusconi, vergi kaçırdığına hükmedilen bir davadan aldığı mahkumiyet kararı dolayısıyla Senato’da yapılan oylama sonrası senatörlükten azledildi.

A+A-

Senato Genel Kurulu’nda gün boyu yapılan tartışmalar sonrasında, ülke siyasetinin son 20 senesine damga vuran Silvio Berlusconi, partisi Forza Italia başta olmak üzere merkez sağ partilerin tüm çabalarına rağmen senatörlüğünü kaybetmekten kurtulamadı. Genel Kurul’daki tartışmalarda Berlusconi, senatörlükten azledilmesi için partisi Forza Italia 9 önerge verdi. Berlusconi’nin senatörlükten azledilmesini engellemeye yönelik bu önergelerin tamamı, parlamentoda en çok sandalyeye sahip Demokrat Parti, 5 Yıldız Hareketi, Sivil Seçim tarafından reddedilince Senato Başkanı Piero Grasso, Silvio Berlusconi’nin senatörlükten azledildiğini açıkladı.

Bu arada, oylamaya Forza Italia’nın kadın senatörlerinin siyah giyinerek gelmiş olmaları ve hükümet sıralarının boş olması dikkati çekti. Parlamentodan azil kararının yanı sıra 77 yaşındaki eski başbakana yasalar gereği 6 yıl kamu hizmetlerinden men cezası da geldi. Bu cezayla seçimlere katılamayacak olan Berlusconi’nin aynı zamanda dokunulmazlığı da kalktığı için hapse girme yolu da açıldı. Berlusconi hakkında reşit olmayan bir kızla para karşılığı cinsel ilişkiye girmek ve görevlerini kötüye kullanmaktan 7 yıl hapis cezası bulunuyor. Berlusconi, senatörlükten azledilmesiyle kendisi için çok kullanılan “Şovalye” unvanına da veda edecek. Siyasetçi olmasının yanı sıra işadamı da olan Berlusconi, 1977 yılında İtalya’nın 6. Cumhurbaşkanı Giovanni Leone tarafından “Şovalye” unvanına layık görülmüştü. Silvio Berlusconi’nin kızı ve Fininvest şirketinin patronu Marina da babası için “Senatörlükten düşürüldü, liderlikten değil” dedi.

'Bugün yas günü'

Senato’da hakkında azil oylaması sürerken Berlusconi ise Roma’daki evi Grazioli Sarayı’nın önünde taraftarlarına seslendi. “27 Kasım’ı demokrasi için yas günü ilan ediyorum” diyen Berlusconi, konuşmasında sola ve yargıya yüklendi. Solun iktidarda olmadığı dönemde yargının devreye girerek, solu iktidar yapmaya çalıştığını savunan Forza Italia lideri, “Sol benim başımı istiyor ama ben kalmaya, mücadele etmeye devam edeceğim. Hep birlikte ileriye gideceğiz” diye konuştu. Berlusconi, avukatlarının davanın yeniden görülmesi talebinin değerlendirildiğinde hakkında beraat kararının verileceğini savundu ve “Yeniden başbakan olacağıma söz veriyorum” ifadesini kullandı. Organizatörlere göre, Berlusconi’nin evinin önündeki konuşmasına yaklaşık 20 bin kişi geldi.

Öte yandan, senatörlükten azledilen Berlusconi’nin yerine gelecek isim de belli oldu. Şubat ayındaki seçimlerde seçilemeyenler arasında ilk sırada yer alan Ulisse Di Giacomo, Berlusconi’nin koltuğunu alacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.