Bernanke: ABD henüz toparlanamadı

Bernanke: ABD henüz toparlanamadı

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisi için 2014'ün daha iyi bir yıl olabileceğini ancak ekonomideki tüm ilerlemelere rağmen, ekonomik toparlanmanın henüz tamamlanmadığını söyledi

A+A-

ABD'nin Philadelphia kentinde Amerikan Ekonomik Birliği'nin yıllık toplantısında konuşan Bernanke, Amerikan ekonomisinin 2014 yılında izleyeceği seyre dair iyimser mesajlar vererek, büyümeyi sınırlayan bazı faktörlerin hafifliyor göründüğünü vurguladı.

Amerikalıların mali durumlarında görülen ilerleme, emlak piyasasının daha parlak bir görünüm çizmesi gibi gelişmelerin, ABD ekonomisinin gelecek zaman diliminde büyümesi açısından iyi işaretler verdiğini belirten Bernanke, "Ancak tabi, son birkaç yılın deneyimi bize bir şeyler öğrettiyse, o da tahminlerimizde temkinli olmamız gerektiğidir" ifadesini kullandı.

Amerikan ekonomisinin toparlanma sürecinin tamamlandığını söylemenin de mümkün olmadığını dile getiren Bernanke, "Bu ilerlemelere rağmen, ekonomik toparlanmanın henüz tamamlanmadığı açık" dedi. FED Başkanı olarak görev süresi bu ayın sonunda sona erecek Bernanke, ekonomideki toparlanma çabasının tamamlanmamış hedeflerinden biri olarak, işsizlik oranlarının hala daha yüzde 7'nin altına düşürülememesini gösterdi.

Gelişmekte olan ülkelere uyarı

Ben Bernanke konuşmasında gelişmekte olan ülkelere de değindi. Bernanke gelişmekte olan ülkelerin 2013'ün ilk yarısındaki yavaşlamadan çabuk kurtulduğunu ancak 2014'te yüksek büyüme için ekonomik reformların yaygınlığı ve etkinliğinin kritik olacağını belirtti.

Bernanke, FED'in geçen ayki toplantısında aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 75 milyar dolara indirmesi kararının da "Fed'in, ihtiyaç duyulduğu müddetçe, son derece uyumlu bir para politikasını sürdürmeye olan bağlılığında bir azalma anlamına gelmediğini" söyledi. Bernanke, "Bu (karar), daha ziyade, Eylül 2012'de mevcut satın alım programına başladığımızda ortaya koyduğumuz, iş gücü piyasası görünümünde önemli çapta gelişme kaydetme hedefimiz doğrultusunda sağladığımız ilerlemeyi yansıttı" diye konuştu.

Bernanke, bazı eleştirilere karşın, FED'in tahvil alım programının "Toparlanmanın desteklenmesine yardımcı olduğunu" da savundu. Konuşmasında ayrıca görevi süresince bir yandan derin bir finansal krizle mücadele ederken, FED'i daha şeffaf ve hesap verebilir bir kurum haline dönüştürmeye çalıştığını da aktaran Bernanke, "Olağanüstü boyuttaki ekonomik zorluklarla başedebilmek için olağanüstü tedbirler aldık ve kamuoyunun desteğini ve güvenini kazanmak için bu tedbirleri anlatmalıydık" değerlendirmesinde bulundu. Ben Bernanke, "Krizin geçmiş olmasına karşın, FED'in eğitme ve anlatma ihtiyacının daha da artacağını" kaydetti 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.