Bernanke, balık tutmayacak

Bernanke, balık tutmayacak

Ocak ayında Fed başkanlığından ayrılacak olan Ben Bernanke, sonraki planları arasında ekonomi konuları hakkında yazı yazmak ve konuşmalar yapmak olduğunu söyledi. İkinci dönemi 31 Ocak'ta sona erecek olan eski Princeton Üniversitesi profesörlerinden Ben B

A+A-

Wall Street Journal'de yer alan habere göre, ABD Ticaret Odası'nda yaptığı bir konuşmanın ardından soru cevap bölümünde Fed'den ayrılmasının ardından yapmayı planladıkları hakkında, "Politika yapıcı olmadan önce elbette ki bir akademisyendim ve finans piyasaları, ekonomide istikrar, finansal istikrar ile para politikaları arasındaki bağlantı ve ekonomik büyüme gibi son 11 yıldır üstünde çalıştığım konular hakkında çok çalışma yaptım," diye konuştu. Bernanke sözlerine, "Üzerindeki çalışacak çok sayıda ilginç konu var. Bu konular hakkında yazı yazmak ve konuşma yapmak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca bazı ilginç konular üzerinde düşünüp taşınmak için biraz daha fazla zaman ayıracağım," diye devam etti.
Bernanke Büyük Bunalım'dan bu yana yaşanan en büyük ekonomik krize karşı atılan adımları yönetti. Bunlar arasında faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelere düşürmek ve ekonomi ile istihdamı artırmak amacıyla devasa boyutlarda tahvil alım programı yürütmek de yer alıyor. Fed başkanı daha önce başkanlıktan ayrıldıktan sonra neler yapmayı planladığı hakkında konuşmayı reddetmişti. Bernanke, kitap yazan ve ders veren hükümet yetkililerinden oluşan uzun listeye dahil olabilir. Ocak ayında ABD Hazine Sekreterliği görevini bırakan Timothy Geithner da kurumsal etkinliklerde konuşmak için büyük ücretler almış ve kriz sırasında edindiği tecrübeleri aktarmak için yazacağı bir kitap için anlaşma imzalamıştı.

Bazı kişiler, Fed'in ayda 85 milyar dolar değerinde yaptığı tahvil alımlarının etkisini eleştiriyor. Fed Başkanı Ben Bernanke bu fikirlere katılmadığını belirtti. Bernanke, kendisine bu konuda yöneltilen bir soruya cevap olarak, "Sizi şaşırtmaktan nefret ediyorum ama bu eleştirilere katılmıyorum," diye cevap verdi. ABD'lilerin yüzde 60'ından fazlasının kendi evine sahip olduğuna dikkat çeken Bernanke, borç miktarı konutun değerinden fazla olan kişilerin sayısında da ciddi şekilde azalma olduğunu belirtti. Düşük faiz oranlarının araba gibi dayanıklı ürün almasına da yardım ettiğini savunan Bernanke, ABD otomobil endüstrisinin resesyon öncesi seviyelere yakın olduğunu söyledi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.