Bernanke de 'tahvil alımlarına devam' dedi

Bernanke de 'tahvil alımlarına devam' dedi

Piyasalar FED'in tahvil alımını ne zaman sonlandıracağını tahmin ededursun Bernanke, alımların azaltılmasının istihdam ve enflasyona bağlı olduğunu ve istihdamda ilerleme kaydedildikçe tahvil alımının yavaşlayabileceğini söyledi

A+A-

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke, istihdam piyasasında gözle görülür ilerleme kaydedilse de, faizlerin muhtemelen varlık alımları sonlandırılıncaya kadar düşük kalacağını söyledi. ABD’de istihdam piyasasının, Fed'in olmasını istediği yerden uzak olduğunu söyleyen Bernanke, tahvil alımlarının azaltılmasının istihdam ve enflasyona bağlı olduğunu vurguladı ve istihdamda ilerleme kaydedildikçe tahvil alımının yavaşlayabileceğini söyledi.

Bernanke, bankanın tahvil alım programından çıkılmasından sonra da muhtemelen faizin sıfıra yakın olacağını açıkladı. Para politikasının normal ayarlarına dönmesi için biraz daha zaman olduğunu dile getiren Bernanke, ABD'de işsizliğin yüzde 6,5'in altına düşse bile politika faizinin öngörülebilir zamanda sıfıra yakın kalmaya devam edeceğini belirtti.

Bernanke, istihdam piyasasındaki son gelişmelerin "biraz moral bozucu" olduğunu, ancak tahvil alım programı süresince işsizlik oranının yüzde 0,8 gerilediğini ve işgücü piyasasına 2.6 milyon bordrolu iş katılımı olduğunu dile getirdi. FED Başkanı, desteğin gerektiği sürece verileceğinin altını çizdi ve halefi olmaya aday olan Yellen'ın Kongre’deki ifadelerine de destek çıktı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.