Bilgi suistimali

Bilgi suistimali

A+A-

"Bilgi Suistimali veya Piyasa Dolandırıcılığı Suçları Hakkında Bildirim Yükümlülüğü Tebliği"

- SPK'nın söz konusu Tebliği ile bildirimlerin gizliliği ve bildirimde bulunanların korunmasına yönelik esaslar belirlendi. Bildirimlerin usulü ve şekil şartlarına ilişkin yol gösterici düzenlemelere yer verildi

İSTANBUL (AA) - Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) "Bilgi Suistimali veya Piyasa Dolandırıcılığı Suçları Hakkında Bildirim Yükümlülüğü Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

SPK'nın konuya ilişkin açıklamasına göre, Sermaye Piyasası Kanunu'na uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan ve Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "Bilgi Suistimali veya Piyasa Dolandırıcılığı Suçları Hakkında Bildirim Yükümlülüğü Tebliği" 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

Piyasaların güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması amaçlanan Tebliğ ile Kanun'da tanımlanmış olan bilgi suistimali veya piyasa dolandırıcılığı suçları hakkında yapılması gereken bildirimler düzenlendi.

Tebliğ'de yatırım kuruluşları tarafından bildirimlerin Kurul'a yapılması uygulaması benimsenirken, yatırım kuruluşlarının faaliyetleri sırasında karşılaştıkları şüpheli işlemlerin en geç beş iş günü içerisinde Kurula bildirilmesi düzenlendi.

Şüpheli işlemler hakkındaki bildirimlerin MASAK düzenlemeleri kapsamında nasıl değerlendirilmesi gerektiği belirtilen Tebliğ'de, "Kanun ve bu Tebliğ kapsamında bildirim yapılmış olması, 5549 sayılı Kanun ve bu kanuna dayanılarak yürürlüğe konulan mevzuatla getirilen bildirim yükümlülüğünü ortadan kaldırmamaktadır. 5549 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına şüpheli işlem bildirimi yapılmış olması, Kanun ve bu Tebliğ kapsamında yapılması gereken bildirim yükümlülüğünü ortadan kaldırmamaktadır" denildi.

Tebliğ'de ayrıca, bildirimlerin gizliliği ve bildirimde bulunanların korunmasına yönelik esaslar belirlenerek, bildirimlerin usulü ve şekil şartlarına ilişkin yol gösterici düzenlemelere yer verildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.