Binali Yıldırım kazanırsa yerini Bilal Erdoğan'a bırakacak

Binali Yıldırım kazanırsa yerini Bilal Erdoğan'a bırakacak

Eski CHP milletvekili Yarkadaş CHP'nin adayları ve Ak Parti içindeki İstanbul çekişmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu

A+A-

CHP ve İYİ Parti'nin vardığı uzlaşının ardından gözler özellikle İstanbul'da büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylıklarına çevrildi. Eski CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, "CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, 24 Aralık'taki Parti Meclisi toplantısından sonra resmen açıklanacak" dedi.

RS FM'de yayınlanan 'Fotoğrafın Tamamı' programında Ahu Özyurt'un sorularını yanıtlayan Yarkadaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün İYİ Parti lideri Meral Akşener ile yaptığı görüşmeden sonra Gürsel Tekin ile iki saatlik bir yemek yediğini söyledi.

Yarkadaş, "Kılıçdaroğlu bu sabah da Ekrem İmamoğlu ile görüştü. Bu görüşmede iki ismin yanında sadece İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bulundu. Bu görüşmede tarih açıklandı. Bunun ardından Beylikdüzü adayı olarak da Mustafa Çalık konusunda uzlaşı oluştu. Çalık halen İmamoğlu'nun yardımcısı olarak görev yapıyor ve İstanbul'da ilçelerde adaylığı şu anda kesinleşen ilk isim diyebilirim" diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde Trabzonlu iş adamlarından İmamoğlu'na destek açıklamaları geleceğini duyuran Yarkadaş, "İmamoğlu'na sahada her yere 100 kişi ile gidecek, ona yüz kişi eşlik edecek. Bu çalışmanın hatları, sloganlar ve hangi renklerin kullanılacağı gibi konuları da bugün iki reklam ajansı ile yapılan görüşmelerde netleşecek. İmamoğlu da bu hafta sonu CHP Tuzla İlçe Başkanlığını ziyaret edecek" dedi.

'BİNALİ YILDIRIM KAZANIRSA YERİNİ BİLAL ERDOĞAN'A BIRAKACAK'

Yarkadaş, AK Parti'nin adayı olan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Zaten benden habersiz İstanbul'da çalışmalar var, adaylığım var ama haberim yok. Ayrıca ilçe belediye başkan adayları da belirlenmiş, benim bu durumda aday olmam doğru olmaz" dediğini aktardı.

Protokol krizinin, valinin arkasında durma meselesinin de yönetmelikle aşılacağını anlatan Yarkadaş, müzakerelerin devamını da şu sözlerle anlattı:

"Binali Yıldırım'a 'Sizin içişlerine bağlı olmamanız için Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirilirsiniz, böylelikle yerel yönetimlerden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcılığı pozisyonu ile aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmanız ile protokol krizi de aşılır' diyorlar. Binali Yıldırım bu görüşmenin ardından AK Parti İl Başkanı Bayram Şenocak ile çalışmak istemediğini söylüyor. İlla siyaset yapmak istiyorsa Avcılar'dan Belediye Başkanı olsun diyor, ama Şenocak Küçükçekmece'yi istiyor. İl Başkanlığı için de Metin Külünk'ün adı geçiyor, Yıldırım bunu da istemiyor."

'YILDIRIM RAHATSIZ AMA KONUŞMUYOR'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın İstanbul siyasetini açıkça dizayn ettiğini söyleyen Yarkadaş, "Bilal Erdoğan'ın da Beyoğlu'ndan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi yapılması konuşuluyor. Eğer Binali Yıldırım kazanırsa İBB Meclis Başkanlığına getirilmek istendiğini de biliyoruz. AK Parti kulislerinde konuşulan, Binali Yıldırım'ın kazanması halinde 1-1.5 yıl sonra bu koltuğu istifası ile boşaltacak ve oraya da Bilal Erdoğan getirilecek. Yıldırım bunları biliyor rahatsızlığı da var ama nasıl çözülecek bilinmiyor" dedi.

Yarkadaş, Yıldırım'ın adaylığının da Meclis Bütçe görüşmeleri sonrasında duyurulacağını sözlerine ekledi. (sputnik)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.