Bir fon türü daha oluşturuldu

Bir fon türü daha oluşturuldu

Gayrimenkul yatırım fonları ile ilgili tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni fon türünün özellikle başlangıçta İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile ilgili bazı beklentileri karşılaması bekleniyor

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğini yayımladı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan tebliğe göre, fonlar, tebliğle belirlenen varlık ve işlemlerden oluşan portföyü işletmek amacı dışında herhangi bir işle uğraşamayacaklar.

Fonun malvarlığı kurucunun, portföy saklayıcısının ve portföy yöneticisinin malvarlığından ayrı tutulacak, kurucunun veya portföy yöneticisinin üçüncü kişilere olan borçları ve yükümlülükleri ile fonun aynı üçüncü kişilerden olan alacakları birbirine karşı mahsup edilemeyecek. Fon toplam değerinin en az yüzde 80'inin gayrimenkul yatırımlarından oluşması zorunlu olacak.

Tek başına fon toplam değerinin yüzde 20'sini aşan gayrimenkul yatırımlarının toplamı fon toplam değerinin yüzde 60'ını aşamayacak. Yalnızca belirli bir gayrimenkule yatırım yapacak ya da belirli bir sektörde faaliyet gösterecek fonlar için bu sınırlama uygulanmayacak.

Katılma paylarının nitelikli yatırımcıya satışına başlandığı tarihi takip eden en geç bir yıl içinde fon portföy değerinin en az 10 milyon TL büyüklüğe ulaşması ve katılma payı sahiplerinden toplanan paraların bu tebliğde belirtilen portföy sınırlamaları dahilinde yatırıma yönlendirilmesi zorunlu olacak. Tebliğ 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.