Bireysel yatırımcılara satılacak döviz cinsi tahvillerin faizi açıklandı

Bireysel yatırımcılara satılacak döviz cinsi tahvillerin faizi açıklandı

Söz konusu tahviller bireysel yatırımcılara 17 Aralık 2018 - 21 Aralık 2018 tarihleri arasında talep toplama yöntemiyle satılacak

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17 Aralık 2018 - 21 Aralık 2018 tarihleri arasında, 1 hafta boyunca Euro ve ABD Doları cinsinden Devlet tahvili ihracı talep toplama yöntemi ile gerçekleştirileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, söz konusu senetler, talep toplama dönemini takip eden hafta 28 Aralık 2018 Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Bu kapsamda, ihraç edilecek Avro ve ABD Doları cinsi Devlet tahvillerine ilişkin genel bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Euro Cinsi Devlet Tahvili

" Vade: 364 Gün (1 yıl)

" Kupon Dönemi: 6 ay (182 gün)

" 6 Aylık Kupon Oranı: %1,25

" Yıllık Getiri Oranı:  %2,50

" ISIN Kodu: TRT271219F18

 

ABD Doları Cinsi Devlet Tahvili

" Vade: 364 Gün (1 yıl)

" Kupon Dönemi: 6 ay (182 gün)

" 6 Aylık Kupon Oranı: %2,00

" Yıllık Getiri Oranı:  %4,00

" ISIN Kodu: TRT271219F26

Euro ve ABD Doları cinsi Devlet tahvilleri bireysel yatırımcılara satılacak olup, söz konusu senetler için talep toplama işlemleri ile senetlerin ihracı, kupon ödemeleri ve itfası aşağıda yer alan bankalar aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

İhraçlara aracılık edecek olan bankalar:

1) Akbank T.A.Ş.

2) Denizbank A.Ş.

3) QNB Finansbank A.Ş.

4) Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

5) T. Garanti Bankası A.Ş.

6) T. Halk Bankası A.Ş.

7) T. İş Bankası A.Ş.

8) T. Vakıflar Bankası T.A.O.

9) T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

10) Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

 

İhraca ilişkin diğer bilgiler 

* Euro ve ABD Doları cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep tutarı 10.000 Avro/ABD Doları olup, senetler 1.000 Avro/ABD Doları ve katları şeklinde ihraç edilecektir.

* Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz getirisi üzerinden 1.000 Avro/ABD Doları ve katları olacak şekilde sadece senetlerin satın alındığı aracı bankalara satılabilecektir. 

* Euro ve ABD Doları cinsi Devlet tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olup Gelir Vergisi Kanunu'nun Geçici 67 nci maddesi uyarınca vergilendirilecektir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.