BIST, yeni stratejik ortaklıklara hazırlanıyor

BIST, yeni stratejik ortaklıklara hazırlanıyor

Başkan Turhan, Borsa İstanbul ile Nasdaq arasındaki stratejik ortaklık için SPK'nın onay verdiğini ve nihai anlaşmanın yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı

A+A-

Borsa İstanbul (BİST) Başkanı İbrahim Turhan, ABD'li endeks işletmecisi Nasdaq OMX ile stratejik ortaklık konusunda teknik çalışmaları tamamladıklarını ve BİST ile stratejik ortaklığı prensip olarak kabul eden başka kuruluşlarla da bu adımı güçlendirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Yatırımcı İlişkileri Derneği'nin (TÜYİD) dün akşam düzenlediği toplantıda konuşan Turhan, "Nasdaq OMX ile stratejik ortaklık konusunun SPK'nın onaylamasıyla yakın zamanda sonuçlanacağını umuyorum, teknik çalışmaları tamamladık. Nasdaq bu konudaki tek adımımız olmayacak" dedi ve ekledi:
"Şu anda en az 10 tane uluslar arası kuruluşun hepsi prensip olarak BIST ile stratejik ortaklık yapmayı kabul etmiş durumdalar. Ayrıntılarını müzakere edeceğiz, bunların içlerinden en iyileri seçip BIST'i dünya süper liginde ilk sıralara oynayan bir kuruluş haline getireceğiz."

BIST'in 2016 yılı içerisinde halka arza hazır hale gelmesini hedeflediklerini söyleyen Turhan, kurumsal yatırımcıların Türkiye piyasalarına daha rahat erişimini sağlamak amacıyla uluslararası saklama kuruluşlarıyla da çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

ABD merkezli endeks operatörü Nasdaq OMX ile stratejik ortaklık için temmuz ayında ön anlaşma imzalayan BIST'in, Nasdaq'ın işlem, takas ve risk yönetimine ilişkin teknolojik altyapısından yararlanması öngörülüyor. İki kurumun nihai anlaşma için çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlaması hedefleniyor.

'İkincil arzlar 10 milyar lira kaynak sağladı'

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, toplantıda yaptığı konuşmada 2013 yılında 16 adet şirketin halka arzından yaklaşık 1.3 milyar lira fon sağlandığını, yılbaşına kadar 25 şirketin halka arzının gerçekleştirilmiş olacağını belirtti. Ertaş, ikincil halka arzlar ve sermaye artırımlarıyla birlikte şirketlerin yaklaşık 10 milyar liralık kaynak sağladıklarını da açıkladı. Ertaş, bu yıl 3 milyar liralık sukuk ihracına izin verdiklerini sözlerine ekledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.