BIST'te melek yatırımcılar için private market

BIST'te melek yatırımcılar için private market

Borsa İstanbul bünyesinde, kuruluş aşamasındaki şirketlere yatırım yapan melek yatırımcılar ve girişim sermayesi ortaklıkları ile yatırım yapacakları şirketleri bir araya getirecek yeni bir pazar oluşturulacak

A+A-

Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, kuruluş aşamasındaki şirketlere yatırım yapan melek yatırımcılar ve girişim sermayesi ortaklıkları ile yatırım yapacakları şirketleri bir araya getirecek yeni bir pazarın borsa bünyesinde açılacağını söyledi.

Turhan, Avrupa Erken Aşama Yatırımları Finansmanını Destekleme İş Birliği Protokol'ünün imza töreninde yaptığı konuşmada, Ekim ayında İstanbul'da bir girişimcilik zirvesi düzenleneceğini ifade etti.

Turhan, "Akabinde açacağımız girişimcilik araştırmaları merkezi ve bu protokolü daha da güçlendirecek bir adım olarak private market olarak adlandırılan özel pazarın, yani girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının ve melek yatırımcıların yatırım yapacakları şirketlerle doğrudan çok daha etkin ve güvenli bir platformda bir araya gelmesini sağlayacak piyasamızın açılışı olacak" dedi.

Borsa İstanbul ile Avrupa Erken Aşama Yatırımcıları ve Melek Yatırımcılar Ticaret Örgütü (EBAN) ve Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği (TBAA) arasında bugün yapılan protokol ile yatırımcıların ve girişimcilerin finansmana ulaşımındaki sorunların giderilmesi için ortak hareket edilmesi hedefleniyor.

Kuruluş aşamasındaki şirketlere erken dönemde yatırım yapan yatırımcılar melek yatırımcı olarak adlandırılıyor. Genellikle yatırım yaptıkları sektörde profesyonel deneyimi olan melek yatırımcılar şirketlere bilgi birikimi desteği de sunuyor.

Hazine tarafından onaylanan melek yatırımcılar belirli kıstaslara uyan erken aşamadaki şirketlere yaptıkları yatırımlarında yüzde 75 oranında vergi indirimi alabiliyor.

Girişim sermayesi şirketleri ise melek yatırımcılara kıyasla daha büyük ölçekli şirketlere yatırım yapıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.