Bitcoin çakıldı, tüm altcoin'leri de vurdu

Bitcoin çakıldı, tüm altcoin'leri de vurdu

Son yıllarda kullanıcı sayısı hızla artan kripto para borsasında taşlar yerinden oynuyor. Dün akşam saatlerinde başlayan negatif dalgalanma neticesinde Bitcoin 55 bin doların altına kadar indi.

A+A-

Türkiye genelinde geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan yeni kripto para kararları tartışıladursun, Bitcoin cephesinde de büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Dün akşam saatlerinde başlayan negatif dalgalanmanın etkisiyle bu sabah saatlerinde (08:05) Bitcoin 55 bin doların altına kadar sarktı. 

Bitcoin, pazar günü yüzde 10’a yakın düşüşle 55.900 dolar seviyesine gerilerken, Ethereum yüzde 11’den fazla düşüşle 2.216 dolar seviyesine indi. Altcoinlerde ise XRP (Ripple) yüzde 17 düşüş kaydederek 1,32 dolara gerilerken, Litecoin yüzde 17,53 düşüşle 262 dolar civarında işlem görüyor.

Coindesk’in haberine göre, ani düşüşün nedeni tam olarak belirli değil fakat ABD Hazine Bakanlığı’nın bazı finansal kuruluşlara “kripto para kullanarak para akladıkları” gerekçesiyle ceza uygulayacağına dair söylentiler düşüşte etkili oldu.

Bitcoin’in gün içerisinde 65-66 bin dolar seviyelerini görerek rekor tazelemesiyle birlikte, kripto para piyasalarının genelinde sert bir yükseliş görülmüştü. Coinbase’in 100 milyar dolar değerleme ile halka arz edilmesi Bitcoin’in rekor tazelemesinde ve kripto para piyasalarının yükselmesinde etkili oldu.

XRP son iki haftada değerini neredeyse üçe katlarken, Litecoin de uzun zamandır işlem gördüğü dar fiyat aralığını kırarak Nisan ayında yüzde 60 civarında yükseliş kaydetmişti.

Dogecoin de son bir haftada değerini 5’e katladıktan sonra dünden bu yana yüzde 26 civarında değer kaybederek 0,26 dolara geriledi.

Messari Crypto Araştırma Uzmanı Ryan Watkins ise son 24 saatte 9 milyar dolar değere yakın pozisyonun likidite edildiğini belirtiyor.Bitcoin'le birlikte Ethereum 2160 dolara, BNB ise 450 dolara kadar düştü.