Bizde geçersiz, dünyadaysa durdurulamıyor

Bizde geçersiz, dünyadaysa durdurulamıyor

Giderek popülerliği artan sanal para Bitcoin'in değeri Mt.Gox internet borsasında 1,000 doları aştı.

A+A-

Bir yazılım olarak varolan ve hiçbir ülke ve bankacılık otoritesi tarafından denetlenmeyen Bitcoin perşembe günü 1,073 dolardan rekor kırarak, 1 yıl öncesinin 80 katı değere ulaştı. Sanay para birimi, Çin ve ABD'deki yatırımcıların ilgisinin artması ve okul ücretlerinden, şekerlere her şey için Bitcoin kullanımının kabul görmeye başlamasıyla ralli yaptı. Güvenlik ve hukuk polislerinin ABD Senatosu'ndaki sunumlarda sanal para biriminin meşru bir takas aracı olabileceğini söylemesinin ardından Bitcoin'in kredibilitesi bu ay arttı. Regülatörlerin, insanların Bitcoin kullanarak silah, uyuşturucu ve diğer illegal ürünleri alabileceği Silk Road Hidden'ın internet sitesini kapamasının ardından Bitcoin'daki ralli hız kazandı. Bu durum, dijital paranın, yasal amaçlar için daha geniş kapsamlı kullanım alanı kazanacağı iyimserliğini destekledi. Dönüm noktalarının, tamamen gelişigüzel olmalarına rağmen bir miktar geçerlilik sağladığını anlatan ConvergEx Group'un baş piyasa stratejisti Nicholas Colas, "Bitcoin için 1,000 dolar dikkat çekecek ve yükseliş bekleyenlerin, 'hayır' diyenlerle gülme nedeni olacak" dedi.

BDDK uyarmıştı

Bizde ise, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak tüketicileri uyarmış, açıklamada, ' Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir' ifadelerine yer verilmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.