BMC ihalesi 30 Nisan'a ertelendi

BMC ihalesi 30 Nisan'a ertelendi

TMSF, BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satış ihalesini, yüksek katılım sağlanması amacıyla 10 Nisan'dan 30 Nisan tarihine erteledi.

A+A-

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Holding'den yönetimini devraldığı ağır ve zırhlı araç üreticisi BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satış ihalesini, yüksek katılım sağlanması amacıyla 10 Nisan'dan 30 Nisan tarihine erteledi.

TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, bilgi odası kapanış tarihi 25 Nisan'a, son başvuru tarihi 29 Nisan saat 1700'ye uzatılırken, ihale tarihi ise 30 Nisan saat 1100 olarak belirlendi.

İhale sonrası pazarlık olması halinde ise 2 Mayıs saat 1100'de gerçekleştirilecek.

TMSF, BMC'yi 4 Şubat tarihinde yayınladığı ilan ile 985 milyon lira muhammen bedel üzerinden kapalı zarf ve açık artırma yöntemiyle yapılacak ihale ile satışa çıkarmıştı.

TMSF, Çukurova Grubu'nun Interbank protokolünden kaynaklanan borçları nedeniyle 2013 yılı Mayıs ayında, alacaklarının tahsili amacıyla BMC'nin de aralarında bulunduğu bir grup şirketin yönetimini devralmıştı.

Bu tarihte, grubun TMSF'ye borcu 455 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Varlık satışlarında öncelikle Aks Televizyonculuk (Show TV), 402 milyon dolar bedelle Haziran 2013'te Ciner Grubu'na satılırken, daha sonra Skyturk360 ve Akşam gazetesinin dahil olduğu Turkmedya 62 milyon dolara işadamı Ethem Sancak'a satılmıştı.

Söz konusu satışlar, Çukurova Grubu'nun alıcılarla yaptığı görüşmeler ve TMSF'nin onayı ile gerçekleşmiş ve satılan şirketlerin borçları düşüldükten sonra kalan tutar grubun TMSF'ye borçlarından düşülmüştü.

Çukurova Grubu bu yöntemle BMC ve Digiturk'ün de satış süreçlerini ilgili gruplarla 2013 yılı içinde sürdürürken, sürecin sonuçlanmaması durumunda TMSF BMC'yi ihale yöntemiyle satışa çıkaracağını açıklamıştı.

TMSF'nin İstanbul Esentepe'deki binasında 30 Nisan günü yapılacak ihaleye katılabilmek için 98.5 milyon lira teminat bedelinin TMSF'nin banka hesabına yatırılması gerekiyor.

Kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak ihale, kısa liste oluşturulduktan sonra açık artırma aşaması ile devam edecek ve kurulun onayı ile sonuçlandırılacak.

Borçları nedeniyle üretime uzun bir süre ara vermek zorunda kalan BMC, Türk Silahlı Kuvvetleri için zırhlı araç Kirpi'yi geliştiriyordu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.