Bofa ML Türk hisseleri için tavsiyesini düşürdü

Bofa ML Türk hisseleri için tavsiyesini düşürdü

Bank of America Merrill Lynch, artan jeopolitik riskler nedeniyle Türkiye için daha ihtiyatlı bir tutum takındığını bildirdi.

A+A-

Bank of America Merrill Lynch, artan jeopolitik riskler nedeniyle Türkiye için daha ihtiyatlı bir tutum takındığını bildirdi.

BofA ML bugün yayınladığı raporda, Türk hisse senetlerinin azalan politik risk primi, gelişmekte olan piyasalarda iyileşen risk algılamaları, sermaye girişlerinin yeniden başlaması ve düşüm faiz oranları ile iyi bir ikinci çeyrek geçirdiğini vurguladı.

Yaşanan bu gelişmelerin büyük ölçüde konjonktürel olduğunu ve bazı şiddetli ters rüzgarların yaklaştığını savunan BofA ML, Irak'taki çatışmaların yayılması olasılığı, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, AKP yönetiminde değişiklik olasılığı gibi endişelerin Türk piyasası için daha fazla ihtiyatlı olmalarına yol açtığını belirtti. Irak'taki çatışmaların Türkiye'ye doğrudan etkisinin sınırlı olacağını, ancak Türkiye'nin buradaki gelişmelerin petrol fiyatlarına ve ticarete etkilerine karşı kırılgan olduğunu ifade eden BofA ML, petrol fiyatında her 10 dolar artışın ve Irak ile ticarette her yüzde 10 düşüşün Türkiye'nin cari işlemler açığını 0,22-0,50 puan artıracağına dikkat çekti.

Bununla birlikte Türkiye hisse senedi piyasasının yurtiçi makro faktörlerde iyileşme tarafından iyi şekilde desteklenmeye devam edildiğini belirten BofA ML, TCMB'nin 3. çeyrekte faizlerin 125 baz puan daha indireceği beklentisini de dikkate alarak Türkiye için 2014 büyüme beklentisini yüzde 3,8'e, 2015 büyüme beklentisini yüzde 3,5'e revize ettiklerini hatırlattı. 2014 yıl sonu için temel senaryosunda ABD Doları/Türk Lirası paritesini 2,25 olarak tahmin eden BofA ML, en beğendiği hisseler listesinde Akbank, Arçelik, Emlak GYO, Garanti Bankası, Sabancı Holding ve Tekfen Holding'e yer verdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.