Borsa İstanbul’a yeni pazar

Borsa İstanbul’a yeni pazar

BIST Başkanı Turhan: Tarımsal ve tarım dışı emtia içerisinde yer alan metaller grubunda faaliyete geçmek istiyoruz.

A+A-

Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, borsa bünyesinde yakın zamanda tarımsal ve tarım dışı emtia alanında da faaliyete geçmek istediklerini belirterek, bu piyasa ile birlikte Borsa İstanbul'un yatay entegrasyonunun tamamlanacağını söyledi.

"Küresel Finansal Sistem ve Ekonomilerde Sorunlar ve Çözümler" ana temasıyla düzenlenen Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi Konferansı'nda konuşan BIST Başkanı Turhan, kısa bir zamanda elektrik piyasasının Borsa İstanbul'daki pazarlar içine katılacağını hatırlattı ve "İlgili taraflarla ortak bir çalışma grubu teşekkül ettirmek suretiyle yakın zamanda tarımsal ve tarım dışı emtia içerisinde yer alan kıymetli maden dışındaki metaller grubunda da faaliyete geçmek istiyoruz. Böylece resim de tamamlanmış olacak" dedi.

İslami finansman için araştırma merkezi

Turhan, İstanbul'un finans merkezi olması için araştırma çalışmalarının da önemli olduğuna dikkat çekerek, Borsa İstanbul bünyesindeki araştırma merkezi, TCMB tarafından kurulan merkez bankaları araştırma merkezine ek olarak İslami finansal ürünler konusunda da araştırma merkezinin Borsa İstanbul ev sahipliğinde açılacağını ifade etti. Turhan, "Bu alanda iddiamızı devam ettirmek için iş birliğini artırıyoruz. Dünya Bankası'nın kendi merkezi dışında ilk açacağı İslami finans araştırmaları merkezine Borsa İstanbul ev sahipliği yapacak" dedi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.