Borsa İstanbul'da ''FIX protokolü Uygulama Çalışmaları''

Borsa İstanbul'da ''FIX protokolü Uygulama Çalışmaları''

Ekim ayında Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda uygulamaya alınan FIX Protokolü'nün, Mart ayında VİOP'ta devreye alınması planlanıyor.

A+A-

Dünya borsalarında, alternatif işlem platformlarında ve finansal piyasalarda yaygın olarak kullanılan FIX (Financial Information Exchange) Protokolü'nün mart ayında Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) devreye alınması planlanıyor.

Borsa İstanbul'dan yapılan duyuruda, FIX Protokolü'nün Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda 4 Ekim 2013 tarihinde uygulamaya alındığı hatırlatıldı. Duyuruda, uygulamanın 2014 yılı Mart ayında VİOP'ta devreye alınmasının planlandığı bildirildi.

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcıları Çetin Ali Dönmez ve Ali Çöplü imzasıyla yayımlanan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"VİOP FIX çalışmaları kapsamında Borsa İstanbul tarafından VİOPFIX Protokolü Kurallar Dokümanı (FIX Rules of Engagement) hazırlanmıştır. Üyelerimizin VİOP Alım Satım Sistemine VİOPFIX üzerinden erişebilmeleri ve fonksiyon testlerini yapabilmeleri için kullanılacak formatları içeren, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış olan VİOPFIX Protokolü Kurallar Dokümanının (FIX Rules of Engagement) 1.0 nolu ilk sürümü 28 Kasım 2013 tarihinden itibaren 'www.borsaistanbul.com/uyeozel' sayfasından indirilebilecektir. VİOPFIX uygulaması devreye alınana kadar söz konusu dokümanda güncellemeler yapılabilecektir. Dokümanda güncelleme yapılması durumunda, dokümanın değiştiği duyurusu ve güncel hali yeni sürüm numarasıyla birlikte 'www.borsaistanbul.com/uyeozel' sayfasında yayımlanacaktır. Bu nedenle ilgili internet sayfasının üyelerimizce takip edilmesi önem arz etmektedir."

Duyuruda, Borsa İstanbul tarafından üyelerin yazılım geliştirme çalışmalarını planlayabilmeleri için aralık ayı içerisinde ilgili yönetici ve teknik personelinin katılımıyla bir toplantı düzenleneceği, toplantıya ilişkin detayların ayrıca bir genel mektup ile duyurulacağı bildirildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.