Borsa İstanbul'da gelişmeler ve beklentiler

Borsa İstanbul'da gelişmeler ve beklentiler

BIST 100 endeksinde olumlu hava sürüyor... ALB Menkul Değerler tarafından hazırlanan Borsa İstanbul Raporu 10 Haziran 2014

A+A-

BIST 100 endeksi dün 81.472-80.667 seviyeleri arasında işlem görerek günü yüzde 0.44 değer kazanarak ile 80.753 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.78 değer kazanırken, sanayi endeksi ise yüzde 0.48 değer kazandı. Dün Euro Bölgesi'nde gündeme konu olan önemli bir veri bulunmazken, haftaya hafif alıcılı seyir ile başlayan Avrupa borsaları gün boyu artıda seyretti. 

Bugün Euro Bölgesi'nde Fransa ve İtalya sanayi üretimi verileri ile birlikte, çeyreklik ve yıllık bazda İtalya GSYH verileri takip edilecek. Bu verilerin yanı sıra bugün Avrupa'da İngiltere tarafında da sanayi ve imalat üretimi verileri takip edilecek. Dün ABD tarafında gündeme konu olan önemli bir veri bulunmazken, geçtiğimiz hafta sert yükselişlere tanık olduğumuz ABD borsaları haftaya yatay seyir ile başlarken, günü yüksek seviyelerden tamamladı. Bugün ABD tarafında gündeme konu olan önemli bir veri akışı bulunmamaktadır.

Dün yurt içinde Nisan ayı sanayi üretimi verisi takip edildi. Beklentisi yüzde 4.00 olarak beklenen sanayi üretimi yüzde 4.6 oranında açıklanarak beklenenden fazla büyüdü. Haftaya başlarken, geçtiğimiz hafta endeksi Avrupa Merkez Bankası'nın kararları ve Mario Draghi'nin konuşmasının endeks üzerindeki olumlu etkisi devam ettiğine tanık olduk. Dün yurt içinde açıklanan sanayi üretimi verisinin etkisi BIST 100 endeksi üzerinde sınırlı olmakla birlikte, olumlu gelen sanayi üretimi verisi bugün açıklanacak 1. Çeyrek GSYH büyüme verisine ilişkin beklentilerin olumlu yönde algılandığı konuları gündeme geldi.

Dün yurt içinde verilere ilişkin gündemin yanı sıra, teknik seviyelerin izlendiği bir gün oldu. Haftanın ilk işlem gününde BIST 100 endeksi bizim için önem taşıyan 80.500 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlamayı başarıp günü 80.753 seviyesinden tamamladı. Yurt içinde bugün 1. Çeyrek GSYH büyüme verisi BIST 100 endeksinin seyrini belirleme açısından önem taşıyor. BIST 100 endeksinde 80.500 seviyesi öne çıkmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde pozitif seyrin hakim olduğu BIST 100 endeksi için 80.500 seviyesi kritik bir destek seviyesi haline gelmiş olup, bu seviye üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 81.500 ve 83.000 seviyeleri hedeflenebilir. Endeksin veri akışı ile birlikte 80.500 destek seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda endekste satış baskısı görülebilir. 80.500 destek seviyesinin aşağı yönlü kırması durumunda 79.500 seviyesi destek seviyesi olarak izlenilebilir."

BIST 100 TEKNİK ANALİZ 10 HAZİRAN 2014
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.